Zákaz úmyslné těžby je podle majitele lesů na Rychnovsku moderní způsob vyvlastňování

Majitel rozsáhlých lesů na Rychnovsku Jan Kolowrat Krakowský nesouhlasí s rozhodnutím ministerstva zemědělství zakázat kvůli kůrovcovým a jiným kalamitám úmyslné těžby smrku a borovice. Zákaz těžeb Kolowrat Krakowský v otevřeném dopise ministru zemědělství Marianu Jurečkovi označil za zahájení moderního způsobu vyvlastňování. Zákaz by měl platit v listopadu a prosinci. Kolowratské lesy mají rozlohu 5380 hektarů.

Dočasný zákaz těžby v celé ČR ministerstvo zdůvodnilo tím, že je třeba přednostně zpracovat dříví z kalamit. Za porušení státního nařízení mohou dostat vlastníci lesa pokutu do jednoho milionu korun. Kůrovcovou kalamitou je nejvíce postižena severní Morava a Slezsko. Kolowratské lesy kůrovcovou kalamitou zasaženy nejsou. Vydání zákazu těžby Kolowrat Krakowský označil za bezohledný zásah státu do vlastnických práv. "Jakým právem vstupujete do demokratických principů, tržních mechanismů a hospodaření firem? ... Jak mohu spravovat majetek, pokud mi stát brání v hospodářské činnosti?" uvedl Kolowrat Krakowský v dopise ministrovi. Vlastníci a správci lesů podle něj dobře vědí, co znamená přednostní zpracování nahodilé těžby. Připomněl například zpracování kalamit po orkánu Kyrill v roce 2007. Podle Kolowrata Krakowského pily potřebují k produkci stavebního řeziva čerstvé dřevo, a ne jen dřevo poškozené při kalamitách. Zákaz těžeb podle něj může u rodinných podniků například ohrozit platbu daní a odvodů za zaměstnance. Nesouhlasné stanovisko se zamýšleným zákazem těžeb již v září vydalo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down