10.07.2015 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz vstupu do lesů na Orlickoústecku

Na Orlickoústecku bude vyhlášen další zákaz vstupu do lesů, které v noci na 8. července poničila větrná smršť. Po dohodě s pověřeným úřadem v Králíkách bude od pondělí 13. července platit v katastru Mladkova, Lichkova a Boříkovic. Informovala o tom mluvčí podniku Lesy České republiky Eva Jouklová.

"Upozorňujeme veřejnost na nebezpečí pádu stromů v lesích u Mladkova, Lichkova a Boříkovic. Ve čtvrtek začal v této lokalitě opět foukat silný vítr, takže padaly k zemi desítky nalomených nebo vyvrácených stromů," uvedla Jouklová. Turisté by se zejména neměli vydávat od tvrze Bouda po cestách a turistických značkách směrem k Mladkovu či Lichkovu. O hrozícím nebezpečí informují i tabule na lesních cestách, které tam lesníci instalovali. Frekventovaná a vyhledávaná cesta z Těchonína na tvrz Bouda je zcela bezpečná a uzavřena nebude, stejně jako lesy nad Těchonínem směrem k Jamnému nad Orlicí a Jablonnému nad Orlicí. Tuto lokalitu vichřice minula. V lesích u Žamberka bude omezen vstup do porostů v katastru obcí Šedivec, Nekoř a Pastviny. Zákaz vstupu do lesních porostů platí už od středy večer v katastrálních územích Dolní Morava, Horní Morava a Velká Morava. Při větrné smršti bylo mnoho stromů vyvráceno, další jsou poškozené a hrozí, že spadnou. V turistickém areálu v Dolní Moravě vítr a polomy zničily atrakce za zhruba 20 milionů korun. Na Králicku smršť poničila podle středečních odhadů 50 000 metrů krychlových metrů dřeva, Lesy ČR škody na svých porostech odhadly na 10 000 metrů krychlových dřeva. Více než 70 procent stromů spadlo v letohradském revíru. Bouře poškodila také arboretum Domova pod hradem Žampach na Orlickoústecku. V okrese Ústí nad Orlicí stále platí kalamitní stav vyhlášený energetiky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down