Zákaz vývozu kaviáru podporuje černý obchod

Ke zvýšenému pašování povede zákaz vývozu kaviáru volně žijících jeseterů. Uvedl to dnes předseda Mezinárodního sdružení dovozců kaviáru Armen Petrossian, který tak zareagoval na včerejší vyhlášení zákazu OSN. Naopak francouzští rybáři z oblasti Gironde při Bordeaux, kde se v umělých chovech produkuje asi deset tun kaviáru ročně, považují zákaz za dobrou zprávu.

Podle Petrossiana zákaz postihuje jen legální obchod, ne kaviárové mafie. Povede k dalšímu zvýšení cen této pochoutky. Petroissian je také společnost se sídlem ve Francii, která ovládá patnáct procent světového obchodu s kaviárem. Kilogram přírodního kaviáru stojí až 7000 eur, což v přepočtu je asi 210 000 korun. Kaviár z uměle chovaných jeseterovitých ryb je více než třikrát levnější.
Zákaz vývozu vyhlásila OSN v Ženevě na základě Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Týká se kaviáru ze společných zásobáren, tedy z Kaspického a Černého moře, z dolního toku Dunaje a z Amuru. Devět desetin výroby pochází z Kaspickému moře. V posledních letech se odsud každoročně legálně vyváželo asi 110 tun ročně. To je ale jen malá část světové spotřeby – podle listu Le Figaro je celkový vývoz včetně černého obchodu odhadován na 600 tun ročně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *