Zákaz vývozu obilí z Ruska prodloužen

Až po skončení sklizně příštího roku, tedy nejdříve v listopadu 2011, může Rusko zrušit zákaz vývozu obilí ze země. Uvedl to včera v prohlášení ruský premiér Vladimir Putin. Ruská vláda minulý měsíc zablokovala vývoz obilí kvůli letnímu rekordnímu suchu do konce letošního roku a tento krok chtěla po vyhodnocení letošní sklizně revidovat.

První zákaz vývozu obilí z Ruska po jedenácti letech přispěl v srpnu k výraznému růstu cen pšenice na světových trzích. V čerejší Putinova slova zvýšila ceny pšenice na evropském i americkém trhu zhruba o jedno procento. Od počátku roku je cena pšenice vyšší asi o třetinu a proti letošnímu červnovému minimu o více než polovinu. Je ale asi 50 procent pod maximem dosaženým za potravinové krize v roce 2008.

Rusko bylo v minulých letech kvůli vysokým sklizním třetím největším vývozcem obilí, letos však se předpokládá, že bude muset dovážet. To už odmítla vláda a prezident Medveděv prohlásil, že Rusko má dostatečné zásoby z minulých let a nedostatek obilí mu nehrozí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *