Základem by měla být rodinná farma

Pokud má sedlák patřičný prostor a podmínky pro své působení, je hybnou silou života na vesnici. Je proto nezbytné, aby veškerá přijímaná opatření, která se mají prosazovat do podnikatelského prostředí, byla velmi citlivě posuzována. Uvedl to předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Jaroslav Šebek v úvodu konference Pestrá krajina, která se uskutečnila v Praze na půdě České zemědělské univerzity. Zúčastnily se jí asi čtyři stovky zástupců akademické sféry, nevládních organizací, státní samosprávy a zemědělců.

Šebek připomněl, že konference navazuje na slavnostní vyhlášení soutěže o nejlepší farmu vloni v prosinci. V jeho rámci byly představeny také úspěšné farmy druhého ročníku soutěže Pestrá krajina. Značný zájem o účast na konferenci podle Šebka potvrzuje vysokou aktuálnost daného tématu. Proděkanka pro rozvoj v rámci Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity (ČZU) a členka hodnotitelské komise soutěže Pestrá krajina Kateřina Černý Pixová uvedla, že téma krajiny je dnes zásadní. „Toto je jeden z prvních kroků na cestě k vybudování lepší, pestřejší a udržitelnější krajiny, která bude lépe odolávat klimatické změně,“ prohlásila. Podle Šebka program Pestrá krajina není samoúčelnou marketingovou záležitostí, ale je cestou, která udrží a pomůže rozvíjet historicky prověřený model rodinného hospodaření, přičemž nezáleží na tom, jestli hospodaří na malé nebo větší výměře. „Nejsou to totiž dotace, jako fenomén posledních let, co ho primárně drží, ale je jím přirozený zájem na předání majetku dalším generacím. Není to přitom pouze předávaná půda, stodola nebo traktor, ale jsou to především tradice, dlouhodobé obchodní vazby, ověřené hospodářské zkušenosti, dokonalá znalost místních poměrů a odpovědný vztah k rodině a ke krajině,“ prohlásil předseda ASZ. „Pokud by sedláci zmizeli z našich vesnic, musely by se o krajinu starat obcemi nebo kraji najímané firmy,“ dodal a poukázal rovněž na to, že současné zemědělství, které je z velké části organizováno jako průmyslová výroba, má závažné systémové chyby. Proto je potřeba přijmout nějaké konkrétní opatření. „Nedomyšlený zelený alarmismus však pro nás není přijatelný,“ konstatoval Šebek s tím, že asociace nechce, aby se venkov stal skanzenem bez ekonomických příležitostí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down