Základem by měly být rodinné farmy

Rodinné farmy jednoznačně patří do českého zemědělství a musíme se snažit o to, aby byly jeho základem. Uvedl to předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Jaroslav Šebek při slavnostním zahájení dožínek této organizace, které se letos uskutečnily na Běleckém mlýně ve Zdětíně na Prostějovsku. Poukázal na to, že model rodinného hospodaření bez ohledu na zaměření, velikost a umístění je životaschopný. „Máme z čeho vycházet a českému zemědělství děláme dobrou službu a dobré jméno,“ doplnil.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula řekl, že dožínky jsou poděkováním za celoroční práci zemědělců. „Jak navštěvuji jednotlivé rodinné farmy, tak před nimi smekám,“ podotkl s tím, že sám rovněž pochází ze zemědělského rodu. „Uhnul jsem do finančnictví, kde jsem byl 23 let, než mě vítr zavál znovu k zemědělství,“ podotkl. Předseda ASZ okresu Olomouc Roman Koutek připomněl, že dožínky jsou časem, kdy bychom měli zhodnotit minulý rok a úrodu. Je to poděkování. Podle něj se sice děkuje všem, ale zapomíná se poděkovat tomu nejhlavnějšímu. „A tím je půda, na které můžeme hospodařit, která nám umožní něco sklidit,“ dodal. Ministr poznamenal, že v předcházejících letech byli menší zemědělci handicapovaní. „Slíbená redistributivní platba na úrovni 23 procent je jen narovnáním podmínek,“ prohlásil. Podle něj změna je v tom, že celá Evropská unie včetně ČR chce podporovat menší zemědělce, mladé zemědělce a lepší hospodaření v krajině. Nekula opět přislíbil, že bude dále pracovat pro všechny zemědělce. Šebek připomněl, že dožínky ASZ se vloni konaly na farmě Vodňanských na Českolipsku. Předtím představitelé této organizace odhalovali pomník kolektivizace a násilného vystěhování sedláků z našich vesnic. „Je třeba dělat vše pro to, aby se nic podobného neopakovalo. Věci, které se dějí ve společnosti, nejsou zcela ve všem příznivé. Určitě nejsou příznivé k nám, soukromým zemědělcům a našemu pohledu na svět,“ míní Šebek. Letošní činnost ASZ zhodnotil jako úspěšnou. „Obstáli jsme s našimi argumenty, které říkáme strašně dlouho. Obstáli jsme i díky tomu, že máme úplně jinou vládu i ministra zemědělství, který nám naslouchá. Ministr nastoupil skutečně cestu změn a má naši jednoznačnou podporu,“ konstatoval Šebek a předal dožínkový věnec členu ASZ, na jehož farmě se letošní dožínky konaly, Richardu Benýškovi. Ministr dostal věnec od „selky z Hané“.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down