31.03.2008 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon má omezit použití hnojiv

Vláda minulý týden schválila novelu zákona o hnojivech, která omezuje používání organického hnojiva vzniklého při výrobě bioplynu. To budou moci zemědělci nadále používat pouze tehdy, pokud bude zaregistrováno.

Podle ministerstva zemědělství by se díky novele mělo snížit riziko kontaminace zemědělské půdy škodlivými látkami. Úprava zákona má také zmenšit problémy se zápachem, který se z tohoto hnojiva často line. V současné době mohou zemědělci na vlastních pozemcích používat organické hnojivo vzniklé při výrobě bioplynu (tzv. digestát) bez registrace, takže nelze kontrolovat jeho složení. "S ohledem na vzrůstající počet bioplynových stanic, a tím i zvyšující se objem digestátů tak roste riziko kontaminace zemědělské půdy a potažmo potravního řetězce," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu. Podle něj jsou
časté problémy se zápachem z tohoto hnojiva, který vzniká kvůli špatné technologické kázni, nevhodnému složení vstupních surovin nebo nevhodnému způsobu použití digestátu na pole.
Požadavek na registraci organického hnojiva by se však neměl týkat těch bioplynových stanic, které jako vstupní surovinu využívají pouze statková hnojiva. "Problémy totiž přináší zejména provozy, které zpracovávají odpady," uvedlo ministerstvo.
Novela také umožňuje, aby mezi hnojiva používaná na zemědělské půdě patřily i sedimenty z vodních toků. "Navrhovaný režim, za jakého budou sedimenty na zemědělské půdě používány, je obdobný jako u používání upravených kalů z čistíren odpadních vod, které byly zařazeny do působnosti zákona v roce 2004," stojí v předkládací zprávě. Nová úprava registračního řízení by podle MZe měla umožnit, aby kvůli drobným změnám nemuselo být vydáno zcela nové rozhodnutí o registraci hnojiva. "Změny v rozhodnutí o registraci tak budou rychlejší a poplatek za jejich provedení nižší," tvrdí MZe. Při žádosti o registraci hnojiva, které neodpovídá typu uvedenému ve vyhlášce, by již podle MZe nebylo nutné ve všech případech provést přezkoušení vlastností hnojiva biologickými zkouškami nebo testy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down