Zákon o biocidech už čeká na závěrečné schvalování

Za povolení biocidních přípravků k hubení škůdců budou výrobci zřejmě platit 30 000 korun. Za žádost o schválení účinné látky pro první typ přípravku má činit úhrada 150 000 korun. Předpokládá to návrh nového zákona o biocidech, který po včerejším druhém čtení poslala sněmovna do závěrečného schvalování.

Norma má aktualizovat dosavadní úpravu podle současných předpisů Evropské unie a počítá se sankcemi. Navrhovaná právní úprava stanoví především postavení orgánů státní správy, působnost správních orgánů při výkonu státní správy a sankce za porušení povinností stanovených nařízením o biocidech, uvedlo v předkládací zprávě ministerstvo zdravotnictví, které by přípravky povolovalo.

Poslanci Soňa Marková a Jan Volný podali k normě dva v podstatě technické pozměňovací návrhy, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček s nimi souhlasil.

Záporným dopadem zákona může být podle ministerstva zvýšení cen a snížení dostupnosti některých biocidních přípravků na českém trhu. Zákon mimo jiné počítá s novým opatřením, které znemožňuje schválení takových účinných látek, které jsou považovány za nebezpečné podle unijního nařízení.

Sankce zákon zavádí nejen pro výrobce biocidů, ale i pro jejich uživatele. Za použití nepovolených biocidů nebo za nesprávné užití biocidních přípravků bude hrozit pokuta až 50 000 korun. Výrobcům a obchodníkům s biocidními přípravky má za porušení zákona hrozit až pětimilionová sankce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down