30.05.2000 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon o ekologickém zemědělství schválen

Vládní návrh zákona o ekologickém zemědělství, který vymezuje pravidla ekologického zemědělství, výroby biopotravin i dovozní požadavky na bioprodukty a biopotraviny z jiných zemí, dnes schválila poslanecká sněmovna. Návrh však ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Podnikatelé, kteří produkují, zpracovávají, nebo dovážejí výrobky označené jako produkty ekologického zemědělství, by měli být podřízeni pravidelné kontrole. Návrh také stanoví pravidla pro označování bioproduktů a biopotravin předponami "eko", "bio" nebo zvláštními grafickými znaky. Na ekofarmách bude například zakázáno trvale ustájit některé druhy zvířat v uzavřených prostorách bez přístupu na pastvu, krmit je násilím či u zdravých zvířat používat stimulátory růstu. Nebude možné ani používat některé druhy hnojiv a pěstovat či chovat geneticky modifikované organismy. Při překročení zákazu může takovému podnikateli uložit MZe pokutu od 50 000 až do jednoho milionu korun. Návrh také upravuje proces registrace ekologických podnikatelů, jejich práva a povinnosti.
Podle ministerstva zemědělství u nás ekologicky hospodaří 473 subjektů na zhruba 111 000 hektarech půdy. Ekologické zemědělství je dnes právně upraveno jen nedostatečně, opírá se totiž jen o Metodický pokyn MZe pro ekologické zemědělství z roku 1993. Nový zákon bude po konečném schválení platit od 1. ledna 2001.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down