07.12.2011 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon o osivu do závěrečného čtení

Sněmovna propustila do závěrečného čtení novelu zákona o osivu, která se týká především osiv určených k ochraně přirozeného prostředí. Jde o osivo užívané převážně v národních parcích či chráněných krajinných oblastech a jeho uvádění na trh. Sněmovní zemědělský výbor doporučil poslancům schválit novelu bez připomínek.

Jde hlavně o semena lučního kvítí a rostlin z horských luk. Novela zavádí povolení, která obchodníkům s tímto osivem bude vydávat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Zájemce o toto povolení bude muset ústav informovat o množství osiva, pro které žádá o povolení, a o výměře a umístění plánovaných lokalit sběru. Po skončení vegetačního období bude navíc osivářská firma mít povinnost oznámit množství osiva, které prodala. V případě nesplnění povinností bude dotyčnému hrozit pokuta až půl milionu korun. Nyní pro tyto speciální směsi osiv platí stejný režim jako pro konvenční směsi.
V současné době je v ČR evidováno zhruba 700 dodavatelů osiva a sadby. Povinnosti stanovené v novele zákona se mají vztahovat pouze na dodavatele, kteří budou chtít tento specifický druh směsí osiv sklízet a uvádět do oběhu. Ministerstvo zemědělství proto předpokládá, že se úprava dotkne jen velmi malého počtu subjektů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down