Zákon o tržní síle nahradí novely zákonů

Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vypracovalo návrhy novel zákona o ochraně hospodářské soutěže a zákona o cenách. Tyto návrhy mají být náhradou za zákon o významné tržní síle, který od loňského února reguluje vztahy mezi obchodníky a dodavateli. Informoval o tom mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček. Připravované legislativní změny byly nyní zveřejněny na internetových stránkách obou státních organizací s tím, že veřejnost k nim může dávat připomínky do 7. května.

Po tomto datu se rozběhne běžný legislativní proces, který umožní zákon o významné tržní síle zrušit a nahradit jej úpravami zákona o ochraně hospodářské soutěže a zákona o cenách,“ sdělil Vlček.
Obchodníci zákon o významné tržní síle kritizují a tvrdí, že poškozuje jejich vztahy s dodavateli. Potravináři si ho naopak pochvalují s tím, že se chování řetězců vůči nim zlepšilo. Aby se našlo co nejlepší řešení, byla proto přizvána do diskuse k připravovaných změnám legislativy široká veřejnost, vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
Navrhované změny například počítají s tím, že obchodníci dál nebudou smět prodávat zboží dlouhodobě pod cenou. Výjimek je jen několik, například při zavádění nového zboží do prodeje nebo při prodeji poškozených zásob či při sezónních výprodejích, upřesnil Vlček. Novela nadále podle mluvčího ministerstva počítá se zákazem vratek, tedy vracením zboží dodavateli těsně před nebo po vypršení data spotřeby. Zakázané jsou i platby, které přímo nesouvisí s dodávaným zbožím. Obchodní řetězce například při otevírání nových obchodů po dodavatelích požadovaly finanční příspěvky na letáky. Povinností naopak zůstává platit faktury do třiceti dnů.
Zrušení zákona o významné tržní síle a zapracování některých jeho částí například do zákona o ochraně hospodářské soutěže doporučila podnikatelská rada, meziresortní komise tvořená zástupci ministerstev financí, průmyslu a obchodu a zemědělství a ÚOHS. Pro tuto variantu řešení se vyslovila také Národní ekonomická rada vlády a nezávislí odborníci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *