23.09.2004 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon o zrušení Státního fondu pro zúrodnění půd má podporu

Sněmovna ve středu postoupila zákon o zrušení Státního fondu pro zúrodnění půdy do závěrečného čtení. Zrušení navrhla vláda s odůvodněním, že většina povinností fondu založeného v roce 1970 už přešla na jiné instituce a že fond má jen malé příjmy. Tyto příjmy pocházejí z návratu půjček z roku 1990. Fond by měl pravděpodobně fungovat do konce příštího roku.

Státní fond pro zúrodnění půdy financoval zemědělské subjekty a Státní meliorační správu formou subvencí a půjček v letech 1986 až 1990. Výdaje fondu dosahovaly ročně 1,78 až 1,91 miliardy korun. Byly určeny na financování protierozních opatření, terasování svahů, meliorační vápnění, zakládání ovocných sadů, vinic a chmelnic, výstavby kompostáren a zřizování malých vodních nádrží jako zdrojů vody pro závlahy. Od devadesátých let se financovaly z vrácených peněz subjektů projekty ve vodním hospodářství, například naléhavé úpravy drobných vodních toků, údržba a opravy objektů a zařízení v majetku státu na vodních tocích a malých vodních nádržích. Finace sloužily také k úhradě škod vzniklých po regionálních a místních povodních v letech 1997, 1999, 2000 a 2001.
Pohledávky fondu v současnosti dosahují zhruba 12 milionů korun. Z nich je reálné do roku 2005 získat zhruba pět milionů korun. Jde přitom o devět pohledávek. Vláda se domnívá v důvodové zprávě k předloze, že půjčky budou obtížně vymahatelné, protože dlužníci jsou v likvidaci nebo v konkurzním řízení. Vracení půjček neuspíší ani vydaná soudní rozhodnutí a platební příkazy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down