02.01.2023 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon rozšiřuje okruh údajů zveřejňovaných v registru využití půdy

Okruh údajů zveřejňovaných v registru využití půdy, takzvaném systému LPIS, se od letošního roku rozšíří například o kontaktní údaje na zemědělce a zemědělské firmy, které na ní hospodaří. Změnu přinese novela zákona o zemědělství a zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu, která vstoupila v účinnost k 1. lednu letošního roku.

Novelu ve Sněmovně předložila skupina koaličních poslanců. Jejím účelem bylo především reagovat na výhrady Evropské komise ke Strategickému plánu společné zemědělské politiky v ČR. Vláda tento plán poslala do Bruselu začátkem letošního roku a připomínky dostala na konci dubna. Podle jejích předkladatelů by bez jejího přijetí bylo v příštím roce ohroženo čerpání dotací.

V registru využití půdy mají být také informace o druhu plodin, pokud je zemědělec uvede v žádosti o dotaci. Poslanci v důvodové zprávě uvedli, že pokud jde o telefonní číslo nebo e-mailovou adresu, pak systém již ve veřejné části evidence využití půdy podle uživatelských vztahů tyto položky u objektů a provozoven obsahuje.

Předloha také upravuje evidenci půdy pomocí půdních bloků. Opouští dosavadní model půdních bloků a zavádí díly půdního bloku. Půdní blok je základní jednotkou evidence půdy a musí mít rozlohu nejméně 100 metrů čtverečních. Návrh zpřesňuje i evidenci ovocných sadů ve vztahu k půdním blokům.

V případě doplnění údajů o druhu plodin argumentují předkladatelé tím, že jde o údaje, které veřejnost zajímají. Úmyslem předkladatele je umožnit, aby se veřejnost dozvěděla, co se pěstuje, píšou v důvodové zprávě. Údaje o plodinách pro daný rok budou viditelné až po podání jednotné žádosti o dotace.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down