18.05.2000 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákony procházejí sněmovnou

Ještě na probíhající schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR by mohly být přijaty důležité agrární právní normy - zákon o Státním zemědělském intervenčním fondu, zákon o krmivech a zákon o ekologickém zemědělství. Všechny tři návrhy zmíněných zákonů totiž nyní prošly ve sněmovně druhým čtením a pravděpodobně přespříští týden by je mělo čekat konečné hlasování ve třetím čtení.

Zatímco návrhy zákona o krmivech a zákona o ekologickém zemědělství příliš kontroverzí nevzbudily, očekávaný spor se vyhrotil u zemědělského intervenčního fondu (ZIF), který by měl nahradit dosavadní Státní fond tržní regulace. Vládní návrh zákona o ZIF totiž razantně odmítá především ODS, byla však přehlasována kromě sociálních demokratů také lidoveckými poslanci. Člen zemědělského výboru a stínový ministr zemědělství Miloslav Kučera (ODS) například návrh kritizoval s tím, že je v rozporu s požadavky Evropské unie. "I Světová banka doporučila ČR, že by před vstupem země do Unie měla jít raději cestou transformace zemědělství a ne vládní cestou dotací a podpor zemědělců. Vládní návrh je cestou velikých slibů, tato cesta garancí odbytu ale nevede ke zvyšování konkurenceschopnosti," řekl. Kučera. Ministr zemědělství Jan Fencl naopak prohlásil, že fond je nezbytný pro přiblížení našeho zemědělství agrární politice zemí Unie. "Evropská komise nás kritizovala, že nemáme vytvořeny potřebné instituce pro uskutečňování této politiky," hájil ministr vládní návrh.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down