V současné době je u nás stále více neobdělávaných zemědělských pozemků i pozemků obhospodařovaných, ale méně kvalitních s nižší ekonomikou hospodaření. Vlastníci i uživatelé takových pozemků uvažují o jejich jiném využití, například o jejich zalesnění. Prostřednictvím opatření Lesnictví podporuje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zalesňování zemědělské půdy podle Nařízení vlády č.308, o stanovení některých podmínek pro poskytování dotací při zalesňování zemědělské půdy, ze dne 5. 5. 2004.
Podmínky pro poskytnutí dotace na zalesňování zemědělské půdy
Podporu na zalesnění může získat pouze vlastník pozemku, nikoli nájemce.
Výměra zalesňovaného pozemku musí být minimálně 0,5 ha souvislé plochy. Pokud má však zalesňovaný pozemek alespoň část hranice společnou s lesem, pak může mít i výměru nižší.
Pokud pozemek není samostatnou parcelou, ale jen její částí, musí být provedeno geometrické zaměření a vytyčení v terénu části pozemku navrhovaného k zalesnění.
Převod zemědělského pozemku do pozemků určených k plnění funkcí lesa (PUFL) je podmíněn vydáním územního rozhodnutí vydaného stavebním úřadem a rozhodnutím orgánu státní správy lesů o prohlášení pozemku za PUFL. K vydání územního rozhodnutí je však třeba získat souhlasná stanoviska dotčených orgánů státní správy, tj. orgánu ochrany zemědělského půdního fondu (ZPF), orgánu ochrany přírody a krajiny a orgánu státní správy lesů. Předběžný souhlas od těchto orgánů musí žadatel získat dříve, než objedná geometrické zaměření pozemku (úspora v případě zamítnutí žádosti).
Po vydání souhlasných stanovisek lze podat žádost o vydání územního rozhodnutí u místně příslušného stavebního úřadu. V návrhu na zahájení řízení musí být uvedeno jméno a příjmení vlastníka pozemku (žadatele), rodné číslo, případně IČ a adresa navrhovatele. Dále stručný popis navrhovaného využití území, označení místa, druhu a parcelní čísla pozemků, kterých se navrhovaná změna týká a způsob jejich dosavadního využívání. Podmínkou je, že pozemek je zemědělsky využíván a je zařazen v „Evidenci využití zemědělské půdy“. V případě, že žadatel pozemky dosud do Evidence nepřihlásil a zamýšlí žádat o podporu v rámci opatření Lesnictví, musí provést ohlášení zemědělské půdy do Evidence, a to nejpozději ke dni podání žádosti.
Po vydání rozhodnutí o využití území a rozhodnutí o prohlášení pozemku za pozemek určený k plnění funkcí lesa (PUFL) je třeba požádat odborného lesního hospodáře o vypracování zalesňovacího projektu. Na základě tohoto projektu lze provést zalesnění, a to nejpozději do dvou let od prohlášení pozemku za PUFL.
Žádost o dotaci a zařazení do programu Zalesňování zemědělské půdy se podává v termínu do 28. února roku, ve které žadatel hodlá pozemek zalesnit.
Po provedeném zalesnění musí žadatel doručit Fondu oznámení o zalesnění zemědělské půdy. Oznámení musí být potvrzeno odborným lesním hospodářem a součástí je i doklad o původu reprodukčního materiálu lesních dřevin, použitého při zalesnění.
V případě jarního zalesnění se toto oznámení podává do 30. června kalendářního roku. V případě zalesnění po 30. červnu (podzimní) se toto oznámení podává v termínu do 30. listopadu.
Finanční sazby pro výpočet dotace za zalesňování zemědělské půdy obsahují tabulky 1 až 3.
Tab. 1: Dotace na založení lesního porostu
Předmět podpory Sazba (Kč/ha)
První zalesnění
a) listnaté dřeviny 92 000
b) jehličnaté dřeviny 74 000
Tab. 2: Dotace na následnou péči o založený porost (vyplácené pět let)
Předmět podpory Sazba (Kč/ha za rok )
Následná péče o založený porost 12 000
Tab. 3: Náhrady za újmu na zemědělské produkci (vyplácené dvacet let)
Příjemce náhrady Zales. zem. půda Zales. travní porosty
mimo trav. porostů
Kč/ha za rok
Vlastník pozemku
= podnikatel v zemědělské prvovýrobě 8 600 4 210
Ostatní vlastníci zemědělské půdy 5 880 4 210