22.10.2004 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zalesňování zemědělských půd

V současné době je u nás stále více neobdělávaných zemědělských pozemků i pozemků obhospodařovaných, ale méně kvalitních s nižší ekonomikou hospodaření. Vlastníci i uživatelé takových pozemků uvažují o jejich jiném využití, například o jejich zalesnění. Prostřednictvím opatření Lesnictví podporuje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zalesňování zemědělské půdy podle Nařízení vlády č.308, o stanovení některých podmínek pro poskytování dotací při zalesňování zemědělské půdy, ze dne 5. 5. 2004.

Podmínky pro poskytnutí dotace na zalesňování zemědělské půdy
 Podporu na zalesnění může získat pouze vlastník pozemku, nikoli nájemce.
 Výměra zalesňovaného pozemku musí být minimálně 0,5 ha souvislé plochy. Pokud má však zalesňovaný pozemek alespoň část hranice společnou s lesem, pak může mít i výměru nižší.
 Pokud pozemek není samostatnou parcelou, ale jen její částí, musí být provedeno geometrické zaměření a vytyčení v terénu části pozemku navrhovaného k zalesnění.
 Převod zemědělského pozemku do pozemků určených k plnění funkcí lesa (PUFL) je podmíněn vydáním územního rozhodnutí vydaného stavebním úřadem a rozhodnutím orgánu státní správy lesů o prohlášení pozemku za PUFL. K vydání územního rozhodnutí je však třeba získat souhlasná stanoviska dotčených orgánů státní správy, tj. orgánu ochrany zemědělského půdního fondu (ZPF), orgánu ochrany přírody a krajiny a orgánu státní správy lesů. Předběžný souhlas od těchto orgánů musí žadatel získat dříve, než objedná geometrické zaměření pozemku (úspora v případě zamítnutí žádosti).
 Po vydání souhlasných stanovisek lze podat žádost o vydání územního rozhodnutí u místně příslušného stavebního úřadu. V návrhu na zahájení řízení musí být uvedeno jméno a příjmení vlastníka pozemku (žadatele), rodné číslo, případně IČ a adresa navrhovatele. Dále stručný popis navrhovaného využití území, označení místa, druhu a parcelní čísla pozemků, kterých se navrhovaná změna týká a způsob jejich dosavadního využívání. Podmínkou je, že pozemek je zemědělsky využíván a je zařazen v „Evidenci využití zemědělské půdy“. V případě, že žadatel pozemky dosud do Evidence nepřihlásil a zamýšlí žádat o podporu v rámci opatření Lesnictví, musí provést ohlášení zemědělské půdy do Evidence, a to nejpozději ke dni podání žádosti.
 Po vydání rozhodnutí o využití území a rozhodnutí o prohlášení pozemku za pozemek určený k plnění funkcí lesa (PUFL) je třeba požádat odborného lesního hospodáře o vypracování zalesňovacího projektu. Na základě tohoto projektu lze provést zalesnění, a to nejpozději do dvou let od prohlášení pozemku za PUFL.
 Žádost o dotaci a zařazení do programu Zalesňování zemědělské půdy se podává v termínu do 28. února roku, ve které žadatel hodlá pozemek zalesnit.
 Po provedeném zalesnění musí žadatel doručit Fondu oznámení o zalesnění zemědělské půdy. Oznámení musí být potvrzeno odborným lesním hospodářem a součástí je i doklad o původu reprodukčního materiálu lesních dřevin, použitého při zalesnění.
 V případě jarního zalesnění se toto oznámení podává do 30. června kalendářního roku. V případě zalesnění po 30. červnu (podzimní) se toto oznámení podává v termínu do 30. listopadu.

Finanční sazby pro výpočet dotace za zalesňování zemědělské půdy obsahují tabulky 1 až 3.

Tab. 1: Dotace na založení lesního porostu
Předmět podpory Sazba (Kč/ha)
První zalesnění
a) listnaté dřeviny 92 000
b) jehličnaté dřeviny 74 000

Tab. 2: Dotace na následnou péči o založený porost (vyplácené pět let)
Předmět podpory Sazba (Kč/ha za rok )
Následná péče o založený porost 12 000

Tab. 3: Náhrady za újmu na zemědělské produkci (vyplácené dvacet let)
Příjemce náhrady Zales. zem. půda Zales. travní porosty
mimo trav. porostů
Kč/ha za rok
Vlastník pozemku
= podnikatel v zemědělské prvovýrobě 8 600 4 210
Ostatní vlastníci zemědělské půdy 5 880 4 210

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down