22.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žaloba České republiky proti Evropské komisi

Česká republika podala u Soudu prvního stupně v Lucemburku žalobu proti udělení stamilionové pokuty, kterou mu vyměřila Evropská komise (EK) za údajně nadměrné zásoby některých zemědělských a potravinářských produktů před vstupem do Evropské unie. Stát žaluje neplatnost tohoto verdiktu EK. Informoval o tom minulý týden vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Soudním dvorem Evropských společenství a Soudem prvního stupně Tomáš Boček.

Evropská komise České republice vyměřila celkovou sankci 12,3 milionu eur (350 milionů korun), a to za příliš velké zásoby drůbežího masa, konzervovaných žampionů, konzervovaných mandarinek a ananasu, pomerančového džusu a rýže. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče ale nebylo prokázáno, že by ČR způsobila nějaké narušení trhu EU. "Údajné nadměrné zásoby některých komodit nevyvolaly výkyvy na jednotném trhu a unijnímu rozpočtu v této souvislosti nevznikly žádné mimořádné náklady, byť jediné euro," uvedl již dříve Gandalovič. Bez ohledu na žalobu musí ČR první část postihu ve výši 86 milionů korun zaplatit do konce července. Peníze má podle rozhodnutí vlády ze svých zdrojů uhradit ministerstvo zemědělství.
Pokuty za zásoby dostaly od EK vedle ČR a Slovenska také Estonsko, Lotyšsko, Kypr, Litva, Malta, Polsko a Slovinsko. Tyto nové členské státy mají jako penále za nadlimitní zásoby zaplatit celkově 41,1 milionu eur (skoro 1,2 miliardy korun). Nejvyšší postih Brusel vyměřil Polsku - 12,451 milionu eur. ČR je hned na druhém místě. Splátky mají být rozloženy do roku 2010. Podle MZe činilo úplně první předběžně vyměřené penále v roce 2005 pro ČR téměř 100 milionů eur. EK nakonec postupně sankci snížila.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 138MB (27.6% of 500MB)