Zámecké vinařství mělo stabilní tržby i zisk

Zámecké vinařství Bzenec loni dosáhlo tržeb za prodej vlastních výrobků a služeb ve výši 268 milionů korun. Je to zhruba stejné číslo jako v roce 2013. Zisk firmy bude obdobný jako předloni, kdy společnosti vydělala 15 milionů korun. Uvedl to obchodní ředitel společnosti Ivo Kaňovský.

Zámecké vinařství Bzenec ročně prodá kolem šesti milionů lahví vín, z toho zhruba dvě třetiny prostřednictvím obchodních řetězců. Zbytek se prodává v restauracích nebo přímo privátní klientele. V Bzenci k tomuto účelu slouží nonstop prodejna. Podle Kaňovského je zájem o tuto formu prodeje čím dál větší, podobně jako u objednávek přes e-shop.  Firma část svého zboží také exportuje. Podle Kaňovského jde mimo jiné o prestiž. Vína společnosti se prodávají ve Švédsku a Polsku. "Velký úspěch pro nás je, že jsme se s kolekcí Alfons Mucha dostali do Českého domu v Moskvě," uvedl Kaňovský. Podle něj jsou ale exportní trhy a porovnání se světovou konkurencí poměrně náročné.  Firma letos plánuje výsadbu 25 hektarů nových vinic. Mimo to chce vytvořité zážitkovou vinici, která bude navazovat na prohlídky historických zámeckých sklepů. Letos začne výsadba. Na vinici bude asi 20 starých odrůd z dob Rakouska-Uherska. Jde například o Ryzlink buketový, Tramín bílý, Červenošpičák, Inkoustník a další odrůdy. Pocházejí ze šlechtitelských stanic, které ještě mají tento materiál.
Firma chce také začít vyrábět sekty. V minulosti se v Bzenci vyráběly, ve městě mají tradici od roku 1875, Zámecké vinařství Bzenec je ale nikdy nedělalo. "Chceme dodávat odběratelům nejen tichá vína, ale i šumivá. Sekty budou vyrobeny tradiční metodou kvašení v lahvi," uvedl Kaňovský.  Zámecké vinařství Bzenec patří v posledních letech k nejúspěšnějším tuzemským firmám. Letos stejně jako loni a předloni získalo titul šampiona Salonu vín. Firmě se daří i na soutěžích v zahraničí. Loni vyhrálo se svým Rulandským bílým 2011 pozdní sběr soutěž této odrůdy s názvem Pinot Blanc du Monde ve Štrasburku.
Zámecké vinařství Bzenec vlastní společnost Wine invest. Do skupiny dále patří Vinařství U Dvou lip, Vinařství Mikrosvín Mikulov nebo Moravská vinohradnická, která se stará o 350 hektarů vinic celé skupiny ve třech vinohradnických podoblastech Moravy. Skupina nemá na Moravě vinice pouze ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Zámecké vinařství Bzenec zaměstnává kolem 65 lidí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down