Pokud cukrovarnická skupina Eastern Sugar zrealizuje svůj záměr a odejde z Česka, znamenalo by to, že svoji výrobu ukončí cukrovary v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci. Tuzemská výroba by tak klesla o 102 500 tun cukru. Národní kvóta umožňuje České republice vyrábět ročně 454 tisíc tun cukru a spotřeba představuje 380 tisíc tun. Pro pokrytí potřeby se muselo ročně dovážet 28 tisíc tun cukru. Tento krok označují ministerstvo zemědělství za podraz a představitelé některých agrárních komor za podpásovku či loupež na české zemi.
Vedení olomoucké okresní agrární komory označilo informaci o záměru skupiny Eastern Sugar za šokující a nestydatou, za podpásovku. Poukázala na to, že ještě letos na jaře byly informace, že je vše v pořádku a nic se dít nebude. Mnozí pěstitelé z regionu sázejí na cukrovku a investovali nemalé peníze do pořízení nové techniky. Dodavatelé závodů Eastern Sugar se jen těžko uplatní u jiných cukrovarů, řekl ředitel olomoucké AK Miloš Porč.
Za podraz na 184 dodavatelů cukrovky považuje krok společnosti Eastern Sugar náměstek ministryně zemědělství Stanislav Kozák. Společnost údajně nepřizvala k jednání o plánu a harmonogramu restrukturalizace některé státní organizace. Podle něj dostaly Ministerstvo zemědělství ČR i Státní zemědělský intervenční fond zprávu o konzultaci až po jejím uskutečnění, sdělila mluvčí MZe Táňa Králová.
Také moravští zemědělci soudí, že EU hledá rezervy jen u nováčků v Evropě. Předseda krajské agrární komory Josef Hlavinka se ptá v dnešní Mladé frontě Dnes, proč nezavřou cukrovary ve Francii. Považuje to za loupež, které se unie dopustila na české zemi. Nikdo si nedovede představit, jak obrovský dopad to bude mít na ekonomiku zemědělských podniků. Uvedl v deníku, že si nechávají zpracovat právní rozbor a udělají vše pro to, aby toto rozhodnutí zvrátili.