Záměry prosvítají mezi slovy

Mix tradičního a moderního zemědělství předvedlo šéfům agrárních resortů španělské předsednictví na neformálním summitu. Delegace jednotivých členských států i Evropské komise zamířily tentokrát na jihovýchod Španělska do Meridy.

Možné záměry
Veřejná debata o budoucnosti společné zemědělské politiky (SZP) ještě dobíhá a její vyhodnocení je teprve před námi, stejně jako avizovaná letní konference na toto téma a příslušné legislativní návrhy, které chce Brusel předložit na podzim, z řeči komisaře pro zemědělství a rozvoj venkova Daciana Cioloşe přednesené v Meridě je možné odhadovat směry, jimiž se pravděpodobně bude budoucí politika ubírat.
Přímé platby by, jak komisař uvedl, měly být v budoucnu lépe cíleny. Proto nemohou být založeny na historické produkci. Potřebujeme nalézt objektivní kritéria aplikovatelná na všechny, která budou pochopitelná pro společnost a zároveň zdůrazní prospěch, který má společnost z činnosti zemědělců, prohlásil Cioloş. Tržní opatření budoucí SZP by podle něho měla dát pevný rámec, který zajistí stabilitu trhu. Na druhé straně však je třeba, aby trh byl schopen hrát svou roli a být pro farmáře vodítkem při jejich rozhodování, na co mají svou produkci zaměřit. Komisař připomněl, že Evropská unie je sice největším světovým exportérem, ale na světových trzích se obchoduje jen deset procent globální produkce potravin. Zbytek směřuje na místní a regionální trhy.
Pokud jde o rozvoj venkova, má komisař dojem, že je třeba posílit opatření zaměřená nejen pro zemědělství a inovace, ale, jak upozornil, také na venkovskou ekonomiku jako celek. Komisař si také myslí, že je třeba udělat více pro posílení vztahu mezi venkovem a městem.
Tradiční i moderní
Jako obvykle byla důležitou součástí neformální schůzky ministrů zemědělství návštěva zajímavých zemědělských subjektů. Jedním z nich byla usedlost, kde se extenzivním způsobem chovají prasata, krávy i ovce. Kromě kvalitní produkce dbá tato farma také o zlepšování životního prostředí i ochranu biodiverzity a poskytuje také pracovní příležitosti lidem z okolí. Kontrastem k této exkurzi byla prohlídka moderní konzervárny zpracovávající zeleninu. Podle komisaře poskytl summit ukázku spojení mezi budoucností společné zemědělské politiky a širší koncepsí Strategie 2020. “Je důležité, aby budoucí SZP stimulovala multifunkční roli zemědělství vedoucí ne pouze k ekonomické konkurenceschopnosti, ale také ke konkurenceschopnosti environmentálí a sociální,” konstatoval s tím, že je třeba, aby SZP povzbudila inovaci produkčních postupů. K tomu by měl pomoci druhý pilíř SZP, který by měl podpořit sblížení výzkumu a praxe,
Kontakt s konzumenty
Komisař připomněl, že Evropská unie je sice největším světovým exportérem, ale na světových trzích se obchoduje jen deset procent globální produkce potravin. Zbytek směřuje na místní a regionální trhy. O jejich důležitosti mluvil komisař o několik dní dříve na desátém fóru pro konkurenceschopnost, které v Bruselu pořádala italská Národní konfederace Coldiretti. Jde o největší zemědělskou asociací v Evropě. V Itálii sdružuje 70 procent zemědělských subjektů, a to farem, družstev, individuálních, konsorcií i asociací. Její důležitou iniciativou z poslední doby je posílení postavení zemědělců v potravinovém řetězci a důraz na přímý prodej spotřebitelům.
„Musíme se položit základy moderního a inovativního zemědělství,” prohlásil na fóru komisař s tím, že zemědělství musí být otevřené společnosti. “Úspěch není otázkou velikosti, ale spíše integrace do hospodářského a sociálního rozvoje. Zemědělci by měli být lepší, ale to nestačí. Stále více totiž musí přemýšlet o tom, jak dostat na trh své produkty, být v přímém kontaktu se spotřebiteli. Earmáři by měly být organizováni, to je klíčem k úspěchu. Chci stimulovat tyto iniciativy, které mohou pomoci zlepšit místní marketingové kanály,“ prohlásil Cioloş.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *