Zaměstnavatelé odmítají plány na snižování počtů agenturních pracovníků

Hospodářská komora, Agrární komora a Potravinářská komora ČR spolu se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR odmítly návrh ČSSD na snižování počtů agenturních pracovníků v provozech. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové ukazuje na nepochopení trhu práce v ČR, uvedly ve společném prohlášení.

Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní zaměstnanci mohli ve firmě tvořit nejvýš deset procent pracovníků, uvedl v polovině června předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Maláčová chce normu prosadit ve sněmovně do říjnových voleb. Podle šéfky resortu úprava přispěje ke zlepšení pracovních podmínek. Podle komor a svazu je problém zaměstnavatelů ve skutečnosti v nedostatku pracovníků na některé pozice. "Zajištění pracovníků pro potravinářský průmysl prostřednictvím agentur práce je v současné době při nedostatku domácích pracovních sil nezbytné. Odpovědi na otázky, z jakého důvodu je třeba jejich počet omezit a proč zrovna na deset procent, jsme se nedozvěděli," uvedla prezidentka potravinářů Dana Večeřová. Podle ní je využívání agentur u potravinářských podniků rozšířenou praxí, jde například o pracovníky z Ukrajiny nebo z Moldavska. "V případě zavedení kvót na tyto pracovníky by došlo k totálnímu kolapsu výroby v mnoha odvětvích," dodaly komory. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala by chyběli lidé, kteří by se starali o zvířata, ale i sezónní pracovníci pomáhající při sklizni. "Ta je u některých komodit omezená na dny či týdny, došlo by tak k obrovským ztrátám kvůli nesklizeným plodinám, a tím i k dalšímu snížení soběstačnosti Česka u některých potravin. Na českém pracovním trhu se dlouhodobě nedaří sehnat dostatečné množství pracovníků jak do živočišné, tak i do rostlinné výroby, a to často i na odborné pozice," uvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down