22.01.2018 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zamořená oblast africkým morem se zmenší na 40 procent okresu Zlín

Zamořená oblast africkým morem prasat se od 1. února zmenší zhruba na 40 procent okresu Zlín. Zahrne především jeho severní část. Novinářům to dnes ve Zlíně řekl ministr zemědělství Jiří Milek. Velkochovy prasat se díky chystané změně ocitnou mimo sledovanou zónu, což jim má pomoci s odbytem. V místech vyňatých ze zamořené oblasti budou moci lidé opět jíst maso z ulovených divočáků.

O zmenšení zamořené oblasti rozhodla na žádost ČR Evropská komise. Krajská veterinární správa se podle ministra v následujícím období postará o kontrolu chovů domácích prasat v celém Zlínském kraji. Malochovy jsou velkým rizikem při možném dalším šíření nákazy, řekl ministr. Dnes se na Zlínsko vrátili policejní odstřelovači, opět pomůžou s lovem divočáků.

Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda je jejich zásah zatím domluven na dva až čtyři týdny v místech, kde se zatím lov příliš nedařil. "Pokud budou úspěšní, budou pokračovat," řekl Semerád. S nasazením otrávených návnad se nepočítá, dodal.

Milek avizoval, že má ministerstvo pro zemědělce připraveny refundace finančních nákladů, které museli v souvislosti s africkým morem prasat vynaložit. "U velkochovatelů by škoda do konce ledna měla činit do 2,5 milionu. Jsme připraveni ji kompenzovat," řekl. Zamořená oblast zahrnovala od loňského 3. července celý okres Zlín.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down