16.08.2002 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Záplavy zastavily potravinářskou výrobu

Záplavy v České republice postihly nejen zemědělce ale také potravináře. Většina zpracovatelských provozů v zaplavených oblastech zastavila výrobu. podle prezidenta Potravinářské komory ČR Jaroslava Camplíka škody v potravinářském průmyslu přesáhnou 100 milionů korun.

Téměř celý areál Stocku Plzeň byl zaplaven a největší tuzemský výrobce lihovin by měl spustit výrobu teprve počátkem tohoto týdne. Podle výrobního ředitele Vladimíra Steinera bylo ve skladech a výrobních halách podniku až tři čtvrtě metru vody. Jak řekl, škody budou teprve vyčísleny, ale i tak je jasné, že nebudou malé, neboť voda vyplavila sklady veškerého materiálu a zboží.
Výrobu kvůli záplavám zastavil i Plzeňský Prazdroj. Jeho manažer pro vnější vztahy Michal Kačena do uzávěrky našeho týdeníku ještě nedokázal říci, kdy pivovar obnoví výrobu. Pro sladovnu, která vyžaduje nepřetržitý provoz, zajistil podnik už minulé úterý náhradní zdroj od sousední teplárny, protože voda zaplavila hlavní přívod energie do elektrické centrály. Firma zatím nezačal sčítat škody. "Prioritní je zahájit výrobu co nejdříve, a teprve poté budeme mapovat škody," dodal Kačena.
Také v pražských provozech na Smíchově i Braníku zastavila výrobu kvůli stoupající hladině Vltavy společnost Pražské pivovary a na do uzávěrky nezačal vyrábět ani protivínský pivovar Platan. Jak řekla mluvčí firmy Simona Krautová. Pražské pivovary v předstihu vystěhovaly veškeré zásoby ze skladů v Radotíně a přesunuly je do ostatních distribučních center. "Problémy s distribucí neočekáváme, protože máme dalších dvacet skladů," řekla Krautová. Naproti tomu Budějovický Budvar již minulou středu začal znovu rozjíždět výrobu. Budvar již obnovil provoz obchodního střediska v Českých Budějovicích. Jak informoval generální ředitel společnosti Jiří Boček na odhad škod Budvar je třeba vyčkat až opadne voda. Poté bude záležitost řešit s pojišťovnou. Škody způsobené záplavami na pivovaru jsou ale minimální a díky umístění pivovaru se povodňová vlna nedostala k výrobním technologiím.
Voda z Vltavy pronikla částečně také do areálu modřanského závodu Orion společnosti Nestlé Česko. Podle ředitele vnějších vztahů firmy Martina Waltera je hlavním problémem zastavení výroby. Firma tak učinila již minulé úterý, kdy od ranních hodin zahájila evakuaci.
Největší problémy, se kterými se minulý týden potýkala akciová společnost Madeta, byl rozvoz mléka. Jak řekl ekonomický ředitel firmy Richard Wretzl, podle prvních odhadů záplavy způsobily Madetě škody za zhruba šest milionů korun. Ty jsou podle něj způsobené zastavením výroby, zvýšením nákladů na dopravu, nižším nákupem mléka a zvýšením nákladů na údržbu. Problémy vznikají i se svozem mléka od zemědělců a převozem suroviny do závodů Madety. Výrobu musela společnost zastavit v závodech v Českém Krumlově a Českých Budějovicích, v Prachaticích po dvou dnech výrobu obnovila. V závěru minulého týdne byly ohroženy závody v Řípci, Plané nad Lužnicí a Jindřichově Hradci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down