Schodek zahraničního obchodu ve skupině potraviny a živá zvířata podle nomenklatury SITC se do konce listopadu 2004 prohloubil z -18 na –21 miliard korun ve stejném období roku 2003. Dodávky zemědělských produktů se zvýšily zejména z Polska, kdy jde především o ovoce a zeleninu. Ale i čeští zemědělci využili možnosti volného trhu a po vzoru svých kolegů z ostatních států EU-25 vyváží do ostatních zemí EU, a to hlavně mléko a maso, informovala Pavla Brožová ze Zemědělského svazu ČR.
Právě vývoz mléka na počátku tohoto roku vyvolal velké diskuse a prohlášení ze strany státních orgánů. Následovalo zahájení správního řízení s vybranými odbytovými družstvy mléka a hrozí odebrání oprávnění nakupovat mléko. Zemědělský svaz ČR se připojuje k prohlášení mlékařských odbytových družstev z Trhového Štěpánova ze dne 17. ledna 2005. Správní řízení a případné odejmutí licence má odbytovým družstvům zabránit ve vývozu mléka do Německa. Souvisí s tím i ukončení podpory pouze odbytových mlékařských družstev, které byly dříve na základě programového prohlášení vlády podporovány, uvedla Brožová.
U skotu došlo k výraznému meziročnímu poklesu a bude pokračovat. Dá se tedy předpokládat výraznější růst poptávky podobně jako u mléka a vepřového masa. Finanční podpory státu by tedy měly tento nepříznivý trend zastavit tak, aby nedocházelo jednak k nižšímu využívání produkce z narůstající výměry travních porostů a jednak k dalšímu propouštění zaměstnanců zemědělských a zpracovatelských podniků, upozornila Brožová.