09.11.2006 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Záporné saldo v agrárním obchodu roste

V obchodě se zemědělskými a potravinářskými produkty vzrostl dovoz za devět měsíců letošního roku o sedm procent na 80,8 miliardy korun. Agrární vývoz v tomto období stagnoval na úrovni 56,6 miliardy korun. Obchodní saldo tedy dosáhlo schodku 24,9 miliardy korun, což představuje v meziročním srovnání propad o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství.

Podle ministerstva zemědělství se objevuje ve dvou třetinách komoditních položek větší dovoz než vývoz ČR. Největší schodky za devět měsíců roku vznikly v obchodě s ovocem, masem a zeleninou, ve všech případech přesáhly pět miliard korun. Vývoz převážil v obchodě s mlékem, a to tři miliardy korun. Dále byl export vyšší u cukrovinek, obilí a živých zvířat.
Z údajů ministerstva zemědělství vyplývá, že loni celkovou bilanci vylepšil hlavně vývoz přebytků obilí z předloňské rekordní sklizně. Letos je export obilovin o 27 procent nižší a činí za devět měsíců 3,9 miliardy korun. Naopak stoupl jejich dovoz skoro o polovinu na 1,3 miliardy korun. Sklizeň se letos snížila a nepokrývá například domácí potřebu žita či sladovnického ječmene. Za tři čtvrtletí se významně snížil i export olejnatých semen.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 12MB (2.4% of 500MB)