14.03.2008 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zasadí méně brambor

Plochy osázené bramborami, které se stabilizovaly na 40 tisících hektarech, se letos zřejmě sníží. Nyní se spekuluje o tom, o kolik. Uvedl to předseda Ústředního bramborářského svazu ČR František Novák po valné hromadě svazu, která se nedávno uskutečnila v Havlíčkově Brodě.

Podle něj brambory se v poslední době dostávají mezi nejméně rentabilní plodiny. „Souvisí to zejména s navýšením cen zrnin. Ve srovnání s těmito ostatními druhy se brambory propadly v žebříčku rentability na jedno z posledních míst. Z toho lze předpokládat, že pěstitelé plochu sníží,“ uvedl s tím, že tak budou zřejmě postupovat i pěstitelé brambor v celé Evropě.
Připomněl, že v minulém roce se v České republice sklidilo 1,011 milionu tun brambor. Za hospodářský rok 2006/2007 se dovezlo do České republiky 89 tisíc tun ostatních konzumních brambor a stejné množství se vyvezlo,takže obchodní bilance byla vyrovnaná. V letošní sezóně se od 1.července do konce prosince 2007 se do republiky dovezlo 26 tisíc tun a vyvezlo se 70 tisíc tun ostatních konzumních brambor, takže bilance je prozatím aktivní.
Na valné hromadě se mluvilo také o potřebě zlepšení kvality dodávaných brambor tak, aby se dosahovalo lepšího zpeněžení. „Hovoří se často o tom, jak pěstitele ničí dovozy brambor. Z čísel je vidět, že to není až tak o tom, jaké množství brambor se doveze, ale cenový efekt je velmi významný,“ řekl s tím, že dovozy brambor se uskutečňují za nižší ceny než jsou průměrné farmářské ceny v daném státě. Brambory se prodávají ve velkém cenovém rozpětí a obchodníci nakupují za ty nejnižší ceny. Tomu odpovídá i jejich kvalita.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down