17.01.2005 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zasáhli proti vývozu

Stát vyhlásil válku mlékařským družstvům. Chce tak trestat zemědělce, kteří vyvážejí syrové mléko. Veterinární správa hodlá jeho prodej za hranice zkomplikovat povinným svozem do určených mlékáren či sběrných míst. Intervenční fond, který odbytová družstva podezřívá z porušování unijních předpisů, sice tvrdí, že jeho kroky nemají nic společného s vývozy, ministr zemědělství Jaroslav Palas ale v televizi souvislost s odlivem mléka potvrdil.

Zatím deset z celkem 73 zaregistrovaných odběratelů mléka obdrželo během minulého týdne od Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) oznámení, že vůči nim zahajuje správní řízení. „Fond dospěl na základě svých kontrolních zjištění a informací od odběratelů k závěru, že u některých z nich existuje důvodné podezření z porušení předpisů Evropského společenství,“ sdělila tisková mluvčí SZIF Jitka Sluková. „Schválený odběratel smí nakupovat od producentů mléko buď aby ho sám dál zpracoval, zabalil, uskladnil, chladil apod., nebo ho může dál prodat, ovšem jen podniku či více podnikům, které mléko či jiné mléčné výrobky upravují nebo zpracovávají. Tedy nikoli dalším překupníkům,“ doplnila.
Obsílku nedostalo centrální družstvo Mlecoop. Řízení ale zahájil SZIF s jeho členy, regionálními odbytovými družstvy, potvrdil předseda představenstva Mlecoopu Pavel Sáňka. Mezi odběrateli, kteří měli porušit unijní pravidla, je také Mlékařské a hospodářské družstvo Jih. To přitom není organizované v celostátním družstvu. Ministerstvo zemědělství ale dávalo dlouhodobě najevo, že se mu nelíbí vývoz mléka do zahraničí, který jihočeské družstvo po novém roce ještě významně posílilo.
„Stát by měl spíše podpořit producenty mléka, aby naplnili národní kvótu, a ne je zastrašovat. Teď bude chtít členy mlékařských družstev znejistit, že s jejich odběratelem bylo zahájeno správní řízení a může přijít o licenci, a tak by raději měli dodávat surovinu přímo do mlékáren,“ uvedl Sáňka.
„Úkolem odběratele je plnit informační povinnost, a tu žádné z družstev, s nimiž je vedeno správní řízení, neporušil,“ říká ředitel Zemědělského svazu ČR Jiří Burdych. Navíc fond podle něho může licenci odběratelům odebrat, teprve když opakovaně nedostojí této povinnosti.
„My se přizpůsobíme a Mlecoop jedině posílí. Bude to ale znamenat další odsun mléka z Madety,“ prohlásil Sáňka. Kvůli cenám, které jihočeská mlékárna platí, už odešla část dodávek do jiných českých mlékáren, nejen do bavorského Chamu, zdůraznil šéf Mlecoopu.
Snahou předejít riziku, že by mohl být zpochybněn náš veterinární dozor, odůvodňuje Státní veterinární správa ČR (SVS) zvažované opatření u exportu syrového mléka. To by se podle mluvčího SVS Josefa Dubna mělo svážet do určitých mlékáren či sběrných míst, odkud by po odebrání vzorků a jejich vyšetření mohl státní veterinární dozor zaručit splnění všech parametrů vyžadovaných legislativou. „Odchází-li mléko k prodeji na jednotném trhu přímo ze stájí, není technicky možné, aby krajská veterinární správa garantovala splnění všech podmínek u každé zásilky,“ uvedl Duben.
„Způsob, jakým se ministerstvo zemědělství a jeho instituce snaží bránit vývozu mléka, je nepřiměřeným zásahem do svobody podnikání,“ kritizuje stínový ministr zemědělství ODS Jiří Papež. Sám přitom podle svých slov velkou radost z odchodu suroviny do zahraničí nemá. Chápe však snahu zemědělců kompenzovat si lepší cenou v Německu špatně vyjednané podmínky při vstupu do unie a nesplněné vládní sliby o dorovnání přímých plateb.
Postup státních úřadů proti českému zemědělství označila jako neskutečný ředitelka havlíčkobrodské agrární komory Marie Brodinová. Diví se, proč ministerstvo zpochybňuje kvalitu mléka, které se denně kontroluje.
„Systém kvót je natolik náročný, že by měl být evidenčně dobře podchycený. Každá záležitost, která evidenci znepřehlední je špatná a vymstí se nám,“ zastává se kroků SZIF předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down