Zásilka halibuta byla dosledována

Státní veterinární správa ČR na základě zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce dosledovala zásilku halibuta s nadlimitní přítomností listérií původem z Polska. Celkem bylo do České republiky doručeno 126 balení po 113 g (ve dvou zásilkách), která byla distribuována pouze do obchodní sítě Kaufland. Státní veterinární správa ČR nařídila okamžitý zákaz uvádění do oběhu a stahování ze všech prodejen Kaufland, kam byl polský halibut distribuován. Uvedl to mluvčí správy ČR Josef Duben.

Připomněl, že do ČR byl distribuován výrobek z uzených ryb – Halibut z polské firmy Almar sp. Z o.o. Kartuzy, s identifikační značkou PL 22051801WE, datem spotřeby 1. 8. 2011 č. a šarží 0707PNT.
Státní zemědělské a potravinářské inspekce odebrala vzorek a zjistila nadlimitní přítomnost bakterie Listeria monocytogenes. Informace byla okamžitě předána Státní veterinární správě ČR. Ta zajistila sledovatelnost celé zásilky.
Stažená zásilka z trhu bude vrácena zpět výrobci, popřípadě neškodně odstraněna, tedy zlikvidována v asanačním podniku. Informace o závadné zásilce byla zveřejněna systémem rychlého varování RASFF a byla ihned informována i polská strana, tedy polská veterinární správa.
Stejně jako zemědělská a potravinářská inspekce i Státní veterinární správa ČR doporučuje tyto závadné výrobky halibuta nekonzumovat. Pokud má někdo tento výrobek doma, měl by vrátit do obchodu. Organismus člověka v dobré kondici si s mírným nadlimitním množstvím bakterií Listeria monocytegenes poradí, ale pokud by šlo o oslabeného jednice, například jiným onemocněním, staršího člověka nebo o těhotnou ženu, je riziko onemocnění velké. V krajním případě může jít i ohrožení života, dodal Duben.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *