20.04.2005 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zásoby obilí by neměly omezovat letošní sklizeň, přebytky nejsou tak velké

Pokud Státní zemědělský intervenční fond vykoupí celý nabídnutý objem obilí, podaří se vývoz 300 tisíc tun v tendru Evropské unie a zvýší se státní hmotné rezervy, neměly by zásoby obilí omezovat letošní sklizeň, uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba. Přebytky obilí v ČR totiž podle něj nejsou v současnosti tak velké, jak se dosud předpokládalo a odkázal na šetření ministerstva zemědělství.

Dosavadní odhady počítaly s tím, že u zemědělců je milion tun obilí. Nyní se ukazuje zemědělci mají ve skladech podle dostupných údajů kolem 500 tisíc tun, další část je v zásobách podniků ZZN a v nabídce pro intervenční výkup. Celkem je k dispozici asi 1,95 milionu tun obilí, řekl Veleba.
Loňská rekordní úroda obilí činila 8,8 milionu tun, domácí potřeba je asi 6,3 milionu tun. Přebytek na trhu vedl k propadu cen a zemědělci postupem času varovali před tím, že nebude kam složit novou sklizeň. Objevily se i informace o tom, že se obilí možná bude pálit v elektrárnách.
Veleba soudí, že přebytky snížily vývozy, které budou pravděpodobně rekordní, a to především do Německa, Polska a Rakouska. V některých regionech prý zemědělci již poslední dobou mluvili o rovnováze na trhu.
Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský již dříve uvedl, že od počátku roku se vývozy začaly zvyšovat a po lednových 65 000 tunách činily v únoru zhruba dvojnásobek. Podobný objem lze čekat i za březen.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down