Zástupce ekofarmy ve finále

Jedním z finalistů letošního ročníku soutěže EY Podnikatel roku za Středočeský kraj byl i Otakar Jiránek, ředitel a jednatel společnosti Country Life s. r. o. se sídlem v Nenačovicích u Berouna, která je jedním z největších obchodníků s produkty zdravé výživy v České republice a producentem biopotravin. Tato ekofarma již získala několik ocenění, jako bylo například čestné uznání v soutěži o ekologický projekt roku nebo ocenění Bartákův hrnec pro nejlepšího ekologického zemědělce.

Jak již dříve Jiránek řekl, ekologické zemědělství považuje za jediný správný způsob hospodaření a za jedno z nejdůležitějších a nejpřirozenějších povolání. „Jsem rád, že jsem mohl být u toho, když se u nás s ekologickým zemědělstvím začínalo, byť to bylo se značným zpožděním proti některým evropským zemím,“ podotkl. Kromě produkce biopotravin je dalším významným přínosem ekologického zemědělství vliv na životní prostředí a vzhled krajiny. Třetím neopomenutelným vlivem je pozitivní sociální dopad ekologického zemědělství na venkov, přinášející nové pracovní příležitosti.

Zdravý životní styl

Připomněl, že společnost Country Life, s. r. o., byla založena na jaře v roce 1991. „Od počátku jsme chtěli pohlížet na zdravý životní styl komplexně. Nenabízet pouze prodej biopotravin a zdravé výživy, ale také tyto produkty sami pěstovat a vyrábět. Vařit s nimi a naučit i jiné, aby s nimi vařili. Pomoci lidem s praktickou změnou životního stylu, poskytovat informace v této oblasti a vzdělávat další odborníky v oboru,“ sdělil s tím, že na ekologické farmě pěstují obilí, zeleninu a ovoce v biokvalitě. Součástí společnosti je i ekocentrum, biopekárna, velkoobchod a balírna. „V biopekárně pečeme slané i sladké pečivo, které dodáváme do našich prodejen a restaurací, stejně tak jako do prodejen biopotravin po celé České republice. Používáme výhradně suroviny v biokvalitě, pečeme z mouky od českých i zahraničních ekozemědělců,“ informoval s tím, že ve velkoobchodu nabízejí téměř dva tisíc výrobků, z toho bezmála tisíc položek v biokvalitě. Sortiment zahrnuje trvanlivé a chlazené potraviny, ovoce a zeleninu, pečivo, ekologické čisticí prostředky a přírodní kosmetiku. Společnost provozuje také několik prodejen biopotravin a zdravé výživy v Praze a dvě restaurace. Jiránek poznamenal, že ekocentrum pak vzniklo přestavbou bývalého kravína na nízkoenergetickou budovu a přistavěním nové části, tzv. archy, která má parametry pasivního domu. Jedná se o první pasivní dům postavený v ČR. Ekocentrum je také místem konání každoročních zářijových Biodožínek Country Life.

Country Life také inicioval vznik Klubů zdraví, které jsou zaměřeny na uplatňování zásad zdravého životního stylu do každodenního života. V současnosti jich je v ČR založeno přibližně šedesát. Spolupracuje také s humanitární organizací ADRA. Tato spolupráce trvá již od založení ADRA v roce 1992, podotkl Jiránek.

Inspirace pro ostatní

Podle organizátorů soutěže EY Podnikatel roku, které se zúčastnil i Jiránek, toto klání již 15 let pomáhá nacházet podnikatele, kteří jsou vzorem a inspirací pro ostatní. Letošní jubilejní ročník není výjimkou. „Opět se potvrdilo, že v České republice je spousta vynikajících podnikatelů, kteří mají smělé plány, umí je uvést v život, prosadit se v silné konkurenci, motivovat lidi kolem sebe a dát jim práci. Většina z nich uvádí, že klíčem k jejich úspěchu byla vždy především odvaha, skvělí lidé a pokora,“ řekla Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice. „Představovat veřejnosti ty, kteří podnikají slušně a poctivě, je nesmírně důležité. Těší mě, že i letos soutěž EY Podnikatel roku přináší jedinečné podnikatelské příběhy, které mohou být příkladem a motivací pro ostatní a které potvrzují, že velkého úspěchu lze dosáhnout i při dodržování pravidel fair play,“ dodala.

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down