Zástupci českých spotřebitelů podporují v Bruselu kampaň proti lživým informacím o potravinách

Zástupci českých spotřebitelů podporují kampaň v Bruselu, kterou zahájil Svaz evropských spotřebitelských organizací (BEUC). Organizace hodlá prosadit, aby z potravin zmizely lživé nebo zavádějící informace. Evropský parlament bude totiž koncem měsíce jednat o směrnici, která by měla regulovat některé charakteristiky potravinářských výrobků.

Evropský svaz žádá, aby se z obalů potravin odstranila doporučení jako „jezte moudře“ či „pro vaše zdraví“ v případě, že výrobek obsahuje například více než deset procent cukru a dvacet procent tuku. Vědecky poldožené by měly být informace typu „bohaté na vitamíny“ či „s malým obsahem cholesterolu“. Již koncem dubna souhlasil výbor EP pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost potravin s tím, aby EU regulovala některá označení, jež mohou mást spotřebitele. Odmítl však přísné požadavky obsažené v návrhu Evropské komise a vyslovil se pro podstatně měkčí úpravu.
Přestože se Česká republika potýká s palčivějšími problémy, k iniciativě se připojila, komentoval Petr Jakubíček ze Sdružení obrany spotřebitelů, který se v Bruselu zúčastnil jednání BEUC. Kultura ochrany spotřebitelů v původních členských státech EU je podle něj zatím na mnohem vyšší úrovni než v desítce států nových. Jako jeden z největších úkolů v ČR považuje dosažení úpravy podmínek pro poskytování spotřebitelských úvěrů. Zákazník by měl mít naprosto přesné informace, kolik ho úvěr bude až do konce splácení stát a kolik peněz vydá na tu kterou položku, prohlásil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *