12.04.2010 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žatecký pivovar vystoupil ze svazu

Žatecký pivovar vystoupil z Českého svazu pivovarů a sladoven. Protestuje tak podle obchodního ředitele firmy Radka Vincíka proti chování Plzeňského Prazdroje, jímž údajně poškozuje ostatní členy svazu. Prazdroj nařkl totiž pivovary, že k výrobě využívají nestandardní suroviny, jako jsou nepovolené chmelové preparáty a přídavné potravinářské látky. Aktivity Prazdroje jsou podle žateckého pivovaru v rozporu se stanovami svazu, a lídr pivního trhu by z něj proto měl být vyloučen, napsal pivovar svazu. Kampaň se nelíbí ani dalším pivovarům a samotnému vedení svazu.

Podle Vincíka plzeňský pivovar v posledních měsících poškozuje svými výroky ostatní členy svazu, což je výslovně v rozporu se stanovami. Není přitom důležité, zda se prohlášení Prazdroje zakládají na pravdě, či ne. Mluvčí  Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček vysvětlil, že kampaň pivovaru za čisté české pivo podporuje všechny poctivé české pivovarníky a pivaře, kteří si rádi dají pivo uvařené jen ze tří tradičních základních surovin, kterými jsou ječmenný slad, voda a chmel za použití pivovarských kvasinek. "Tak vaříme naše piva i my," doplnil mluvčí. Prazdroj v předchozích dnech požádal o zpřísnění podmínek pro používání chráněného zeměpisného označení České pivo. Oficiální žádost o změnu a výzva sládků jsou reakcí na nedávný test Mladé fronty Dnes (MfD). Ten odhalil v některých pivech českých pivovarů chmelový preparát tetrahop, což je podle Prazdroje, odvolávajícího se na výroky odborníků z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze, chemická látka. Tetrahop podle MfD slouží zejména k zahuštění pěny. Podle zástupců českých pivovarů, z nichž většina si nepřála být jmenována, byla však celá kampaň Prazdroje dlouhodobě připravovaná, svědčí o tom prý například to, že zvláštní web Prazdroje byl spuštěn jen několik dní po zveřejnění testu v novinách. Příprava podobných stránek prý přitom zabere výrazně více času a úsilí. "Kampaň poškozuje jak svaz, tak pivovarství v České republice jako celek," řekl dnes výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. "Svaz k tomu bude muset nějaké stanovisko zaujmout, nemůžeme dělat mrtvého brouka," dodal. Podobný názor má podle Veselého hodně pivovarů. Podle Veselého tetrahop není sice zakázanou ani škodlivou látkou, není však v ČR povolený, v tom má podle něj Prazdroj ve své kritice pravdu. "Je to ale pouze zástupný problém, cílem není čistota piva," poznamenal s tím, že se jedná o agresivní marketingovou kampaň proti všem, která má zastavit pokles produkce domácí pivovarnické jedničky.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down