17.07.2000 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zatím bylo sklizeno 8,46 procenta sklizňových ploch

Ke 14. červenci bylo podle územních odborů MZe sklizeno 8,46 procenta celkových sklizňových ploch. Průměrné výnosy jsou přitom většinou nižší než vloni. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zemědělství Jan Fencl.

Průměrné výnosy pšenice ozimé dosahují 3,31 t/ha, zatímco loni to bylo 4,8 t/ha, výnosy ozimého ječmene se podobně jako loni pohybují okolo čtyř tun, výnos jarního ječmene však klesl z loňských 3,9 na 2,8 t/ha, obdobně ozimá řepka zaznamenala pokles z 2,7 na letošních 2,57 tuny na hektar.
V souvislosti s avizovaným nedostatkem obilovin a případným pohybem cen potravin Fencl uvedl, že rozhodně žádná cenová rizika tuzemskému trhu potravin v důsledku nedostatku obilovin nehrozí. Naopak stále je u nás jejich nadprodukce a budou se vyvážet. Ceny ale pochopitelně časem vzrostou v souvislosti s přibližováním k EU a k tamějším cenám. Současné ceny Unie jsou totiž o 25 až 35 procent vyšší než u nás.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down