02.01.2012 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zatím je uzavřeno málo smluv

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) podepsal do konce roku 2011 jen 21 smluv z celkového počtu 117 v několikamiliardovém tendru na lesnické práce a prodej dřeva od roku 2012. Uzavírání smluv na některých částech zakázky blokují námitky podávané neúspěšnými účastníky. Informoval o tom mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Podle prezidenta Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMS) Zdeňka Valného kvůli zpoždění v podepisování smluv hrozí to, že bude na trhu nedostatek dřeva a zpracovatelé budou muset propouštět

Lesy ČR "vyvinou veškeré úsilí pro to, aby eliminovaly časové prodlevy způsobené dobou trvání předběžného opatření a jednáním některých v soutěži neúspěšných účastníků. Lesy ČR mají maximální zájem na uzavírání smluv v co možná nejkratší době," uvedl Boublík, který tvrdí, že další postup ve veřejné zakázce bude zajištěn plně v souladu se zákonem. "Vzhledem k tomu, že veřejná zakázka není ukončena, nelze s ohledem na její průběh poskytovat další podrobnější informace," dodal. "Obávám se, že jsme svědky zákulisního pletichaření, jehož cílem je dominantnímu vítězi tendrů poskytnout co nejvíce času k jednáním o přepouštění části zakázek dalším v pořadí," uvedl Valný, který LČR dlouhodobě kritizuje. Valný se odvolává na článek deníku E15 z poloviny listopadu, podle něhož se vítěz tendru Less & Forest snažil přes konkurenční firmu zpochybnit část tendru. Podle deníku ve snaze nepřijít o složené jistiny ve výši dvou procent z předpokládané ceny zakázky na každé ze smluvních územních jednotek. Podle expertů jde o desítky milionů korun.
Podle Stanislava Beránka z protikorupční organizace Transparency International (TIC) by komplikace nevznikaly, pokud by se LČR držely dřívějších doporučení TIC a v případě, že vítěz tendru na daném území odmítne smlouvu podepsat, vypsaly nové výběrové řízení, tentokrát bez účasti původního vítěze. Tento mechanismus měl zabránit přepouštění zakázek mezi jednotlivými firmami, o němž se v kuloárech dlouhodobě mluví. "Měnění pravidel může vést jedině k chaosu a k tomu, že se tendr rozpadne," podotkl Beránek.
Podle Valného selhal management Lesů ČR, který nesplnil zadání ministerstva zemědělství (MZe) a nestihl do konce roku podepsat smlouvy na všech územích. "Ředitel Sýkora by měl být tedy dle vlastního závazku MZe neprodleně odvolán," uvedl. "Doufejme, že k výměně na postu ministra zemědělství nedošlo proto, aby se tomu zamezilo," dodal. Tendr podnik vyhlásil letos v dubnu a předpokládal, že smlouvy budou uzavírány během listopadu a prosince. Tendr však pozastavilo říjnové rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). LČR se proti tomu odvolaly. Antimonopolní úřad správní řízení zastavil a předběžné opatření, které bránilo uzavírat smlouvy, zrušil. "V průběhu šetření veřejné zakázky ÚOHS nejen, že neshledal žádný nesoulad tendru se zákonem, ale ani důvody pro uložení nápravného opatření nebo sankce," uvedl Boublík. Lesy ČR podle Boublíka ihned po zrušení předběžného opatření zahájily kroky pro uzavírání smluv. Na částech, které nebyly napadeny námitkami nebo uplynuly lhůty, byly smlouvy uzavřeny nebo budou uzavírány začátkem ledna 2012, pokud vítěz poskytne řádně a včas potřebnou součinnost k uzavření smlouvy. Z oficiálního přehledu podaných nabídek vyplývá, že společnost Less & Forest dala v tendru nejlepší cenovou nabídku na lesní práce na 88 jednotkách, což znamená vítězství na 75 procentech z nich.
Zpoždění už dříve kritizovaly lesnické firmy, které tvrdí, že jim působí velké škody. "Lesnické společnosti by měly ve spolupráci s LČR a ministerstvem zemědělství hledat kompenzaci těchto ztrát, které nezavinily a nemohly předvídat. Tyto náklady nemohly být zakalkulovány do nabídek," citoval deník E15 majitele holdingu Less Jana Mičánka, který odhadl škody i vzhledem k postavení firmy v tendru na stamilionové. Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami prodávat. Tímto systémem se ve státních lesích hospodaří od ledna letošního roku a podle LČR to je jeden z hlavních důvodů letošního výrazného růstu zisku. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down