Zatím peníze na mléko

Ministr zemědělství Jaroslav Palas shání peníze pro Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který je v tíživé finanční situaci. Minulý týden musel šéf resortu rovněž obhajovat větší příděl prostředků pro fond ze státního rozpočtu na příští rok.

„Na posílení letošní regulace trhu s mlékem máme přislíbených 500 milionů korun z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a 200 milionů korun z Pozemkového fondu. Zatím však na našem účtu nejsou,“ uvedla ve středu tisková mluvčí SZIF Jitka Sluková. Fond, který tratil na loňském intervenčním nákupu pšenice téměř miliardu korun, potřebuje posílit letošní rozpočet celkem zhruba o 1,6 miliardy korun. Na příští rok požaduje ze státního rozpočtu 6,4 miliardy korun, zatímco na letošek dostal 4,73 miliardy. Tiskem však začátkem minulého týdne proběhla zpráva, že ministr financí Bohuslav Sobotka chce při škrtech veřejných výdajů pokrátit mimo jiné i SZIF. Ve středu si podle Slukové Palas se Sobotkou vyjasnili, že nárokované peníze pro fond jsou nutné. „Ministr financí údajně pochopil, že musíme mít prostředky na vše, co nám ukládají vládní nařízení,“ řekla mluvčí SZIF.
Prezidium fondu minulé úterý projednalo úpravu jeho rozpočtu na letošní rok. „Subvence na vývoz mlékárenských výrobků se zvýší z původních 1,3 na 2,4 miliardy korun. Posílí se podpora uvádění půdy do klidu z 1,6 na 1,9 miliardy korun. Sníží se náklady na nákup řepky pro výrobu metylesteru z 1,2 na 0,7 miliardy korun,“ informoval člen prezidia Jan Záhorka.
Na zálohách podpor za uvádění půdy do klidu vyplatil fond podle Slukové již 750 milionů korun. „Výměra orné půdy uvedené do klidu je 178 768 hektarů a výměra orné půdy neuvedené do klidu činí 2 085 286 hektarů. Plocha řepky přihlášené v programu činí 46,7 tisíce hektarů, což při předepsaném výnosu 2,5 t /ha představuje produkci 116 748 tun,“ upřesnila mluvčí. Jak doplnila, po rozhodnutí prezidia na dřívějším jednání zvýšit zálohu na cenu řepky na 1000 tisíc korun za tunu, začal fond neprodleně s její výplatou a dosud tak uvolnil 24 milionů korun.
Že fond nepočítá s intervenčním nákupem potravinářské pšenice z letošních žní, potvrdilo prezidium tím, že zrušilo spouštěcí mechanismus pro jeho vyhlášení. „S okamžitou platností odvolalo procento poklesu průměrných cen obilí stanovené v minulém roce,“ řekla Sluková. Přesto si fond musí, neboť mu to ukládá legislativa, zajistit skladování pšenice. Podle Záhorky se do veřejné soutěže přihlásilo 52 subjektů a nabídlo kapacitu 501 tisíc tun. Doplnil, že zájem o skladování řepky má 61 subjektů s vyčleněnou kapacitou 250 tisíc tun.
I pro čtvrté čtvrtletí tohoto hospodářského roku stanovilo prezidium SZIF nulovou zálohu na subvenci při vývozu sladu. Jak Sluková připomněla, naposledy byla záloha na subvenci stanovena v prvním čtvrtletí předchozího hospodářského roku, nikdo z vývozců však zájem o její čerpání neprojevil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *