27.07.2010 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zatím se sklidilo jen osm procent obilí

Zatím osm procent polí s obilím je u nás sklizeno. Sklizeň má tedy ve srovnání s jinými roky asi o jeden týden zpoždění. Nejvíce – z 84 procent - jsou sklizena pole s ozimým ječmenem. Jarní pšenici a oves dosud naopak je zatím ještě na polích. Agrární komora odhaduje letošní sklizeň obilí včetně kukuřice na 7,3 milionu tun, o půl milionu tun méně než v loňském roce. Loňská sklizeň však patřila k těm nadprůměrným.

Úroda řepky by i při mírné snížení výnosu měla dosahovat zhruba loňské úrovně 1,1 milionu tun. Pěstitelé letos touto olejninou oseli rekordních téměř 370.000 hektarů, tj. 15 procent polí.
Do letošní úrody se promítá meziroční pokles osevních ploch obilnin o 4,5 procenta, jarní povodně, které zničily či poškodily 30 000 hektarů porostů. Vydatné jarní deště navíc ovlivní výši výnosů. Jarní obilniny se vysely pozdě a vysoký obsah vody v půdě omezil jejich růst. Postiženy jsou většinou jarní ječmeny. Hrozí tedy nedostatek kvalitního sladovnického ječmene. Tvorbě a vyzrávání obilek neprospěla ani tropická horka.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down