15.07.2008 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zatím žádný nový případ BSE

Od počátku letošního roku bylo vyšetřeno 79 509 mozků poraženého a uhynulého skotu, a nebyl zaznamenán žádný nový případ bovinní spongiformní encefalopatie (BSE). poslední se objevil v prosinci roku 2007. Agroweb o tom informoval mluvší Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Od počátku roku 2001, od kdy se u nás provádějí testy na BSE, bylo vyšetřeno 1 286 166 kusů skotu, a na toto množství bylo zjištěno 28 nemocných.
Duben uvedl, že je množství zjištěných případů BSE u nás k počtu vyšetření opravdu malé a vzhledem k tomu, že v posledních letech má počet zjištění setrvale sestupnou tendenci, je naše republika hodnocena jako země v tomto ohledu „málo riziková“.
Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat se sídlem v Paříži (OIE – Organisation mondiale de la santé animale) na základě posouzení účinnosti veterinárního dozoru a na základě četnosti výskytu nemoci šílených krav, přidělil letos 30. května ČR certifikát, na základě kterého byla naše republika zařazena mezi země s kontrolovaným rizikem BSE. To znamená, že ČR patří stejně jako další členské země EU do skupiny druhé. První skupinu tvoří ty, kde BSE vůbec zjištěna nebyla, a patří sem například Austrálie, Argentina, Finsko, Island, Nový Zéland, Norsko, Paraguay, Singapur, Švédsko a Uruguay. Všechny ostatní země, tedy kromě zemí EU a států první skupiny patří do třetí skupiny, tj. skupiny, kde riziko reálně existuje, a je tzv. neurčené.
„Jelikož všechny případy onemocnění BSE u nás byly zjištěny u skotu narozeného před rokem 2001, (jediným nejmladším případem je kráva narozená 24. 1. 2001, tj. i tato před zákazem zkrmování masokostních mouček), zdá se, že nové výskyty u mladších zvířat prakticky nejsou možné,“ uzavřel Duben.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down