Závadná sójová omáčka na trhu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) obdržela prostřednictvím evropského Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva informace, že by se na českém trhu mohla vyskytovat sójová omáčka původem z Vietnamu, která obsahuje nadlimitní množství látky 3-MCPD (3-monochlor-1,2-propandiol). Předpisy povolují 20 mikrogramů této látky na jeden kilogram, inkriminovaná omáčka však podle laboratorních testů obsahuje 75,5 mikrogramů na kilogram. Informovala o tom mluvčí SZPI Martina Šmídtová.

Následná kontrola v provozovně společnosti Dalat, spol. s r. o., potvrdila, že informace jsou pravdivé. Inspektoři zjistili, že firma v dubnu letošního roku dovezla celkem 24 tisíc kusů této omáčky (sójová omáčka Chin-su, 250 ml., datum minimální trvanlivosti 25. 02.10). Část, 4200 kusů, dále distribuovala na Slovensko, zbytek byl však určen pro český trh. Inspekce proto uložila společnosti opatření informovat všechny své odběratele a uvedenou omáčku od nich stáhnout. Inspektoři na místě také odebrali vzorky jiné šarže sójové omáčky od stejného vietnamského výrobce, u kterých bude laboratorně ověřováno množství 3-MCPD.
Vzhledem k dlouhé době trvanlivosti mohou mít spotřebitelé toto zboží stále doma, inspekce proto těmto lidem nedoporučuje omáčku konzumovat. Zdravotní riziko však hrozí až při dlouhodobé konzumaci většího množství této omáčky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *