Závadné maso není na českém trhu

Na českém trhu se výrobky z dioxinem kontaminovaného vepřového masa původem z Irska nevyskytují. Všechny kontrolní orgány pracují podle instrukcí Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva, jehož zprávu zachytily už v pátek odpoledne. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

„Byly učiněny všechny potřebné kroky včetně analýzy kontrolních mechanismů. Prověřuje se vepřové maso i výrobky z něj. Podle dostupných informací na českém trhu v současné době žádné dioxinem kontaminované maso není.“ ujistil ministr Petr Gandalovič. Tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben připomněl, že zásilky závadného masa z Irska do ČR nešla. Tyto zásilky byly distribuovány do dvanácti členských zemí EU, nikoli do ČR, a do devíti třetích zemí.
Podle Milana Maleny, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, žádná rizika se nepodceňují a okamžitě byly informovány všechny krajské veterinární správy, aby prověřily, zda v rámci intrakomunitárního trhu do ČR nějaká zásilka irského vepřového masa z okolních států přece jen náhodou nepřišla.
Pokud by byla zásilka irského vepřového masa v ČR zjištěna, dotyčná krajská veterinární správa tuto zásilku pozastaví, musí informovat Státní veterinární správu, a takováto zásilka bude vyšetřena, a potvrdila-li by se kontaminace, nebylo by maso propuštěno do tržní sítě, doplnil Duben.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *