18.05.2009 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Závadné šproty se vracejí

Státní veterinární správa ČR (SVS) v uplynulých dnech dohledala a zajistila vrácení závadných uzených šprotů polskému výrobci. Důvodem byl nadlimitní obsah benzopyrenu. Uvedl to tiskový mluvčí SVS Josef Duben.

Šlo o výrobek „uzené šproty POLARICA“, výrobce Zaklad przetwórstva ryb Baltic fish, Kolobrzeg, po 200 gramech, šarží 20090405, 20090419, 20090503, 20090510 a20090524. Celkové vrácené množství bylo 652 kusů balení těchto uzených šprotů.V současné době se zákazníci již se závadnými šproty na pultech obchodů nesetkají.
Podle nařízení Komise (ES) č. 1881/2006 může výrobek obsahovat maximálně pět mikrogramů benzopyrenu na kilo, avšak v uzených šprotech výrobce z Kolobřehu (Polsko) byl v jednotlivých šaržích zjištěn obsah od 8,5 do 11,5 mikrogramu na kilogram a v jedné dokonce 44,5 mikrogramu na kilogram. Do uzených ryb se může dostat právě při procesu uzení, proto je nutné celou tuto výrobu odpovídajícím způsobem monitorovat. To znamená, že musí probíhat stanovenou dobu, aby případný obsah benzopyrenu v žádném případě nepřekročil povolený limit.
V současné době tento případ řeší Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj a pro Ústecký kraj, neboť distributorem pro ČR je česká firma, která má sklady v těchto dvou krajích, a právě ta je povinna zajistit vrácení zásilky kontaminovaných uzených šprotů polskému distributorovi Nordfish – Foodmark, Choryzno (výrobce firma Blatic fish, Zaklad przetwórstva ryb, Kolobrzeg).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down