10.10.2007 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Závady měly hlavně směsné medy

Při akci med, která proběhla od 23. července do 14. září, bylo uskutečněno 185 kontrol ve všech čtrnácti krajích. V odůvodněných případech bylo odebráno 84 vzorků, z toho 21 bylo závadných. Šlo převážně o pět zahraničních zásilek. Další čtyři zjištěné závady se týkaly chybného značení, identifikační značky, dovozce, výrobce, původu, a neohlašování zásilek v místě určení. Nejčastěji byly závady zjištěny u směsných medů, kde byly závadnými elementy rezidua veterinárních léčiv, řekl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Med nesmí podle Dubna obsahovat žádná rezidua, nesmí obsahovat ani žádné příměsi (cukry, škrob, sirupy), ani nesmí být přehřátý. Z těchto důvodů bylo staženo a zlikvidováno 4567 kilogramů, pozastaveno 20 794 kilogramů a vráceno 24 572 kilogramů medu. Ve všech případech šlo zjištěnou přítomnost zbytků antibiotik (například tylosin, sulfonamidy). Šlo o medy obchodované z Polska, Slovenska a Španělska, ve všech případech šlo o směsné medy ze zemí Evropské unie i mimo unii.
Mimořádná kontrolní akce med byla zaměřena na zdravotní nezávadnost medu v celé ČR, to znamená, že veterinární inspektoři ve všech krajích navštívili včelaře, výkupny a stáčírny medu a zpracovatelské závody, dále pak se zaměřili i na med, který se do ČR dováží v rámci EU i ze třetích zemí. Proto také inspektoři navštívili distribuční sklady velkoobchodů a obchodních firem, uvedl Duben.
Přestože medy ze třetích zemí se do ČR dostávají většinou prostřednictvím jiných členských zemí, které musejí na vstupním místě zásilky kontrolovat, přesto se podařilo odhalit nedostatky. To znamená, že kontroly v místech určení mají smysl a význam. Veterinární dozor je účinný a na základě jeho zjištění se opět potvrzuje, že přestože je na trhu medů hodně, je především na zákaznících, kterému medu dají přednost, zda českému od včelaře nebo levnějšímu medu směsnému, míní Duben.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down