Zavedení povinné marže by zdražilo potraviny

Případné zavedení povinné výše marží v obchodních řetězcích či omezení slevových akcí, o kterých dříve hovořil ministr zemědělství v demisi Jiří Milek, by vedlo ke zdražení potravin, omezení jejich dostupnosti a sortimentu. Na tiskové konferenci to uvedla prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková.

"K čemu to může vést? Na to dokáže odpovědět i prvňák. Že to povede ke zvýšení cen potravin. O tom tedy naši politici nehovoří, a v okamžiku, kdy to nastane, tak budou říkat, že za to můžou obchodní řetězce," řekla Nováková.  Milek hovořil o možném zavádění povinné výše minimální marže už na konci února. Společně s tím zmínil i možnost zavedení povinného minimálního objemu českého zboží na pultech řetězců, jako to v minulosti zavedlo Rumunsko. Cílem zavedení minimální marže by bylo omezení slevových akcí, aby řetězce nemohly prodávat potraviny za nižší než výrobní zemědělské, potažmo potravinářské ceny. Nováková také odmítla tvrzení ministra zemědělství, že obchodníci mají marži u másla ve výši 60 až 80 procent. Nedávné šetření ministerstva financí podle ní prokázalo, že obchodní řetězce mají na másle průměrnou marži sedm procent.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 22MB (4.4% of 500MB)