23.08.2001 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Závěry z jednání Krizového výboru MZe pro řešení BSE

Dnešní jednání Krizového výboru Ministerstva zemědělství pro řešení BSE i Ústřední nákazové komise vyústila v rozhodnutí o opatřeních v případě potvrzení 2. výskytu BSE v České republice imunohistochemickým testem. Výsledek testu budeme znát v sobotu 25. srpna.

V případě potvrzení prvních testů doporučil krizový štáb i Ústřední nákazová komise následující opatření v chovu pana Oty Berana ze Žďárska.
Vrstevnice pozitivně testované krávy v tomto chovu starší a mladší 6 – ti měsíců a její potomci budou utraceni, jde v tomto případě o jednu krávu a 3 potomky (kráva, jalovice, býček). Byla zvolena vysoce humánní metoda injekčního způsobu utracení a v případě negativního vyšetření zvířat na BSE budou převezena do Asanačního ústavu Chotýčany, kam je již svážen veškerý specifikovaný rizikový materiál a zpracovaný materiál je spálen.
Pokud dojde k výskytu BSE u vrstevnice, či potomka pozitivní testované krávy, rozšíří se počet utracených zvířat na rozmezí 12 – ti měsíců narození od data narození pozitivního kusu. To by v tomto případě znamenalo utracení celkem osmi kusů zvířat. Ostatní zvířata v chovu budou pod kontrolou, bez možnosti přesunů a všechna bez rozdílu stáří budou v době porážky nebo úhynu testována na BSE.
Možnost nákazy krávy z chovu pana Berana zkoumá Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský tím, že prověřuje, zda od roku 1995 ZZN Žďár nad Sázavou, dodavatel směsí pro tohoto chovatele, nakupoval masokostní moučku a jiné směsi v zahraničí.
Z informací Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu dále vyplývá, že domácí výrobci krmiv jsou pod jejich přísnou kontrolou.

Počty kontrol Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského
za období od 1. 1. do 31. 7., vše s negativním výsledkem
87 kontrol ve Veterinárních asanačních ústavech
6 kontrol u dalších výrobců živočišných krmiv
857 kontrol u odběratelů masokostních mouček
odebráno 548 vzorků krmných směsí pro přežvýkavce z toho 366 vzorků u registrovaných výrobců a 182 vzorků u výrobců neregistrovaných, kteří si směs vyrábějí pro vlastní potřebu

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down