17.05.2000 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Závlahová voda by měla být podle zemědělců stále zdarma

Dodávku vody z Labe na téměř 5400 hektarů půdy zajišťuje zemědělcům na Nymbursku společnost s ručením omezeným Závlahy Přerov nad Labem. Založilo ji dvacet největších uživatelů závlah – významných pěstitelů zeleniny a raných brambor, kteří před dvěma lety zprivatizovali závlahové soustavy v této oblasti. Závlahy mohou využívat za stejných cenových podmínek i všichni ostatní zájemci, přes jejichž pozemky vede závlahový systém. V loňském roce je stálo zalévání jednoho hektaru půdy přibližně 4500 korun.

Rozhodnutí vlády, že závlahová voda bude letos kvůli extrémnímu suchu zdarma, by mělo být samozřejmostí i nadále. Podle Zdeňka Moce, který má zemědělskou výrobu ve Starém Vestci a je jedním z největších uživatelů závlah ze soustavy provozované zmíněnou společností, není logické, aby se soukromé akciové společnosti Povodí platilo za odběr vody. Za neopodstatněné považuje také omezování provozu závlah kvůli energetické špičce mezi 6 a 10 hodinou. „V této době je zavlažování nejefektivnější a pokud chceme zalévat nonstop, musíme zaplatit za odblokování jedné čerpací stanice 65 tisíc korun,“ uvedl Moc. Stát, který rozprodával závlahové soustavy, měl podle něho také řešit problém, který dnes novým majitelům způsobuje skutečnost, že závlahy byly postavené na cizích pozemcích. „Někteří vlastníci pozemků, pod nimiž prochází potrubí nebo na nich stojí čerpací stanice, se snaží provoz závlah znepříjemnit. Požadují vysoké nájemné nebo chtějí pozemek velice výhodně prodat,“ poznamenal Moc.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down