ZD Kokory má letos kvůli koronaviru problém sehnat brigádníky

Preventivní opatření kvůli nákaze novým typem koronaviru zkomplikovala Zemědělskému družstvu Kokory nábor brigádníků na jarní práce v chmelnici. Zatím má zajištěnu zhruba pětinu ze stovky potřebných brigádníků. Uvedl to předseda ZD Kokory Vladimír Lichnovský.

Zatímco v předchozích letech s jarními pracemi v chmelnicích na Přerovsku pomáhali i brigády ze středních škol a zahraniční brigádníci, letos to kvůli preventivním opatřením není možné. "Abychom zvládli jarní práce, tak potřebujeme stovku lidí. Zatím máme 20," uvedl Lichnovský.
Pomoc pěstitelům by letos mohli vysokoškolští studenti. K zapojení do prací v zemědělském, potravinářském a lesnickém sektoru v úterý studenty oborových vysokých škol vyzval ministr zemědělství Miroslav Toman spolu s rektory univerzit.
Pracovníci družstva Kokory zatím v okolních obcích vylepí informační plakáty a možnost přivýdělku bude propagovat na sociálních sítích. Lichnovský podotkl, že brigáda v chmelnici by po vyhlášení nouzového stavu mohla být vítaným zpestřením pro lidi, kteří teď většinu času tráví ve svých domovech.
Družstvo dnes v chmelnicích zahájilo navěšování drátků na konstrukci a hlavní část jarních prací začne do deseti dnů. Práce v rozlehlých chmelnicích je podle Lichnovského z pohledu šíření nákazy koronavirem velmi bezpečná. Brigádníci nemusí mít žádné obavy o své zdraví. "Dáme jim takové rozestupy, že si budou muset vzít brýle, aby na sebe viděli," podotkl s úsměvem Lichnovský.
ZD Kokory je se svými zhruba 200 hektary chmelnic největším producentem chmele v regionu. V Olomouckém kraji je celkem asi 600 hektarů chmelnic.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down