Zdokumentované škody způsobené hraboši dosáhly 1,7 miliardy korun

Zemědělský svaz ČR uvítal, že stát povolí hubit přemnožené hraboše rozhazováním jedu na pole. Uvedl to dnes předseda této organizace Martin Pýcha na tiskové konferenci v Praze. Zdokumentované škody podle něj už dosáhly 1,7 miliardy korun. Reálné poškození však podle něj přesáhlo dvě miliardy, protože ne všichni zemědělci je hlásí. Hraboš se rozšířil z Moravy také do Čech, zasažené plochy představují kolem 150 tisíc hektarů.

"Problém pokračuje a zima nepomáhá. Bohužel, poslední zimy nejsou tolik mrazivé, takže mají mizivý vliv na četnost hraboše polního," dodal předseda a připomněl, že svaz na kalamitní situaci upozorňoval už před tři čtvrtě rokem, ale marně. "Potřebujeme zcela zásadně upravit systém, jak reagovat na podobné kalamity v budoucnosti. Abychom nezasahovali, až když ta kalamita graduje do obrovských rozměrů, ale na začátku, kdy jsme schopni to zvládat s minimálním dopadem na životní prostředí a na krajinu," prohlásil Pýcha s tím, že v únoru se dozví o detailních podmínkách aplikace. Pokud by zemědělci začali aplikovat začátku března a během druhé poloviny března v dubnu bychom  mohli vidět první výsledky tohoto opatření.  Také vyzval kraje, aby se zapojily do úprav míst mimo pole, kam se může hraboš stahovat. Podle zemědělců také hrozí to, že místo krmných plodin, které sežrali hraboši, se budou více sít tržní plodiny, jako je obilí.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down