25.05.2005 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdravé a nezdravé

Evropský parlament by měl dnes rozhodnout, zda budou spotřebitelé při výběru potravin nadále klamáni etiketami výrobků, které jsou jako takové nezdravé nejčastěji pro vysoký obsah cukru, tuku či soli, ale jsou propagovány jako zdraví prospěšné např. kvůli alespoň malému obsahu určitého vitamínu či minerálu.

“Dobré pro vaše kosti”, „vylepšuje koncentraci” či „posiluje vaši imunitu”. Takováto tvrzení se nyní vyskytují stále častěji na obalech výrobků a ovlivňují tak výběr spotřebitelů. S ohledem na narůstající problém s obezitou v Evropě, není přijatelné, aby kupující byli klamáni údajnými přínosy kupovaných výrobků z pochybných etiket. „Velkým problémem se v Evropě stává zejména dětská obezita,“ uvedla Ivana Picková z SOS. „Například podle údajů z Německa a Francie má zhruba pětina dětí nadváhu či je obézních. V ČR odhady říkají, že jde o 15 procent dětí, ale toto číslo hrozivě stoupá. Spotřebitelské organizace volají proto po velké pozornosti a přesných pravidlech právě pro uvádění informací zejména na potravinách pro děti,“ připomněla Picková.
Z tohoto důvodu Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) spolu s dalšími 37 spotřebitelskými organizacemi z celé Evropy, které jsou sdruženy v evropské spotřebitelské organizaci BEUC, pozvedají společně svůj hlas, aby upozornily na zásadní hlasování k otázkám zdravotních a výživových tvrzení, které proběhne ve středu v Evropském parlamentu.
V roce 2003 zveřejnila Evropská komise návrh nařízení o nutričních a zdravotních tvrzeních na potravinách zakazující propagaci produktů nevhodných z hlediska výživy pomocí zdravotních tvrzení, jejichž využívání mělo podle návrhu podléhat předchozímu schválení.
Bohužel Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu doporučil plenárnímu zasedání vymazat ustanovení o výživových profilech, které jsou základem této právní normy, a přeměnit předběžnou autorizaci na pouhé informování dozorových orgánů, které by však nezabránilo výskytu problematických produktů na trhu.
Tato právní norma má charakter nařízení, které se na rozdíl od směrnice nemusí implementovat a bude tak okamžitě účinné i v České republice. „Je to jedna z prvních velkých spotřebitelských výzev pro Evropský parlament a české poslance v něm. Po středečním plenárním zasedání spotřebitelé zjistí, do jaké míry se jejich volení zástupci starají o jejich zdraví, a zejména zdraví jejich dětí,“ řekla Ivana Picková z SOS a dodala: „Věříme, že poslanci podpoří výživové profily a požadavek na autorizaci tvrzení. Produkty s vysokými obsahem, cukru, soli či tuku mohou dobře chutnat a mohou být příležitostně konzumovány, ale určitě by neměly být propagovány jako zdravé“.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 4MB (0.8% of 500MB)