13.09.2004 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdražení cukru zřejmě prověří antimonopolní úřad

O více než 30 procent zdražil od vstupu země do Evropské unie cukr pro spotřebitele. Antimonopolní úřad zřejmě tento cenový skok prověří. Jak uvádějí dnešní Hospodářské noviny, cukrovarníci si za posledního čtvrt roku zvýšili zisky o nejméně půl miliardy korun.

"Trh s cukrem je sice skoro všude deformován nějakou regulací, ale to vůbec neznamená, že by se podnikatelé mohli domlouvat na zdražování," řekl deníku předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josef Bednář.
Růst ceny cukru není podle informací HN opodstatněný. "Je to zcela iracionální," tvrdí prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík. Také podle Jana Millera z Asociace soukromého zemědělství si cukrovary i spekulanti, kteří nakoupili cukr do zásoby, se zdražením pospíšili až příliš. Agrární systém EU sice vyšší ceny pro pěstitele cukrovky a cukrovary nařizuje, ale v ČR
začne platit až po letošní sklizni, která teprve začíná.
Cukrovarníci uvádějí dva důvody růstu cen. "Jednak se nám na otevřený trh unie podařilo více cukru vyvézt, jednak jsme potřebovali nějak kompenzovat propade cen v loňském roce," uvedl ředitel Cukrovarů TTD Oldřich Reinbergr. Podle Reinbergra vyvezli čeští cukrovarníci od května do západní Evropy kolem 60.000 tun cukru. Přesto je však v tuzemských skladech cukru dost. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že k 1. květnu existovala zásoba téměř 189.000 tun cukru.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. VÁŽENÝ JAK TO BUDE S NÁKUPEM CUKRU PRO VČELAŘE KTEŘÍ OPYLUJÍ VĚTŠINU ROSTLIN A OVOCNÝCH STROMU HYPERMARKETY PŘI NÁKUPU NA NÁS PŘI ODBĚRU VÍCE JAK 4 KILA VOLAJÍCÍ OCHRANKA JE TO HORŠÍ JAK ZA SOCIALISMU KDY DÁVALY DOHLÍŽECÍ VÝBORY PŘIDĚLOVALY ČÁST BANÁNU OŘÍŠKU ABY BYL VČELAŘUM UMOŽNĚN NÁKUP

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down