Zdražily papriky, zlevnily brambory

V českých obchodech v uplynulých čtyřech týdnech výrazněji podražily papriky i rajská jablka, a také pivo. Za papriky zákazníci zaplatili v průměru o 15 procent více. Naopak skoro o pětinu levněji mohli nakoupit brambory. Levnější byly také například banány a vejce. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Papriky zdražily o skoro šest korun na průměrných 44,80 koruny za kilogram. Dražší byla i rajská jablka, jejichž cena za kilogram stoupla o skoro 1,50 koruny. Půl litru výčepního světlého lahvového piva by dražší v průměru o 14 haléřů a stál tak 10,12 koruny.
Naopak brambory v uplynulém měsíci zlevnily o skoro tři koruny na průměrných 12,84 Kč/kg. Výrazně levnější byly i banány, jejichž cena klesla o více než pět procent na 22,72 Kč/kg. O zhruba pět procent se snížila i cena vajec, balení deseti kusů zlevnilo o 1,10 koruny na průměrných 21,31 Kč.
Statistici pravidelně srovnávají také ceny jednotlivých potravin mezi kraji. Například papriky byly nejdražší v Jihočeském kraji, kde stály 53,70 Kč/kg. Naopak nejméně za ně nadále zaplatili lidé v Karlovarském kraji, tam stál kilogram 27,40 Kč. Rajská jablka byla nejlevnější v Praze, kde kilogram stál v obchodech průměrně 19,82 koruny, nejvíce za ně zákazníci platili v Královéhradeckém kraji, a to 24,37 Kč/kg.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *