12.08.2002 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ze zasedání Prezidia Státního zemědělského intervenčního fondu dne 9. srpna 2002

Prezidium Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) schválilo návrh na vypořádání zálohových subvencí na vývoz mléčných výrobků za II. čtvrtletí 2002.

Prezidium Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) schválilo návrh na vypořádání zálohových subvencí na vývoz mléčných výrobků za II. čtvrtletí 2002 takto:
 Máslo (obsah vody nejvýše 16%) ………………………….. 13 704,- Kč/t
 SOM (tuk do 1,5%) ………………………...………………. 14 858,- Kč/t
 SMP (tuk do 26%) ………………………………………….. 13 679,- Kč/t
 SMP (tuk do 28%) ………………………………………….. 13 953,- Kč/t
 Zahuštěné mléko slazené i neslazené (tuk do 9%) ……….…. 1 248,- Kč/t
 Polotvrdý sýr Eidam (tuk v sušině nejméně 25%) ….……… 3 071,- Kč/t
 Polotvrdý sýr Eidam (tuk v sušině nejméně 45%)….……… . 3 839,- Kč/t
 Tvrdý sýr ement. typu plnotučný (tuk v sušině nejméně 45%) 4 607,- Kč/t
 Bílý sýr v solném nálevu Akawi …………………………….. 945,- Kč/t
 Bílý sýr v solném nálevu Istambuli………………………….. 945,- Kč/t
 Bílý sýr v solném nálevu Jadel ….………………………….. 1 323,- Kč/t
 Kasein potravinářský ……………………………………….. 37 145,- Kč/t

Výkyvy ceny mléka na světových trzích v průběhu letošního roku by neměly být důvodem ke snížení ceny mléka v ČR, neboť SZIF bude disponovat dostatečnými prostředky k jejímu dorovnání formou záloh a doplatků.

Prezidium SZIFu rozhodlo nepředkládat vládě k projednání návrh Nařízení vlády k finanční podpoře vývozu vepřového masa, a to vzhledem k příznivému obratu ve vývoji nákupních cen jatečných prasat na trhu. Tyto ceny v současné době již dosahují úrovně až 37,- Kč/kg živé hmotnosti a mají stále stoupající tendenci.

Prezidium SZIFu dále zamítlo rozklad společnosti Cukrovar Vrdy, s.r.o., proti rozhodnutí Prezidia SZIFu o zamítnutí návrhu této společnosti na obnovu řízení o stanovení produkční kvóty cukru.

Prezidium SZIFu schválilo limit objemu sladu, na který lze poskytnout z prostředků SZIFu subvenci při vývozu ve výši 200 000 tun pro hospodářský rok 2002/2003, který u sladu začíná od 1.10. běžného roku. Maximální výši subvence při vývozu činí 1 000 Kč/t.

Prezidium SZIFu také schválilo omezení vrácení finanční podpory a finanční kompenzační podpory za nesplnění dodávky řepky olejné z půdy uvedené do klidu, stanovené rozhodnutím, ke kterému došlo zásahem vyšší moci. Omezení bude provedeno tak, že se žadateli sníží procenticky finanční podpora na 1 ha orné půdy uvedené do klidu výsevem řepky olejné o tolik procent, o kolik procent nesplnil dodávku řepky. Finanční kompenzační podpora bude snížena na celou výměru půdy neuvedené do klidu.

SZIF nakoupilo od zahájení intervenčního nákupu potravinářské pšenice dne 16. července tohoto roku do konce měsíce července objem 289 337 t pšenice velmi dobré potravinářské kvality. SZIF má v současné době nasmlouvanou skladovací kapacitu ve výši 754 000 t, což by mělo být dostačující k zajištění intervenčního nákupu potravinářské pšenice z letošní úrody.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down