22.09.2000 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelená pro biomasu a štěpkovatelné dříví

Domácnosti, které pobírají sociální příspěvek na bydlení, mají naději, že jim Státní fond životního prostředí (SFŽP) přispěje, pokud budou chtít své elektrické přímotopy nahradit jiným typem vytápění.

Podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta je v současné době přímotopy vybaveno zhruba 210 až 265 tisíc domácností. Z nich však pouze 8800 až 11 000 domácností má na příspěvek na bydlení nárok. SFŽP již nyní může hradit při výměně přímotopů za kotel na biomasu 30 až 50 procent nákladů. U domácností, které mají nárok na příspěvek na bydlení a pobírají jej nejméně devět měsíců, se tato úhrada může zvýšit na 80, v extrémních případech (domácnosti důchodců apod.) až na sto procent.
Příspěvek se však bude týkat jen ekologicky žádoucích typů vytápění. Podle ministra půjde tedy zejména o používání biomasy, dřevěné štěpky, v určitých případech bude možné podpořit i přechod na řádově dražší geotermální čerpadlo. Vždy se bude posuzovat ekoefektivnost a také, zda nový způsob vytápění bude do budoucna perspektivní, tj. zejména zda existují smluvní vztahy, které zajišťují pravidelný přísun biomasy nebo štěpkovatelného dřeva. Největší efekt se samozřejmě projeví tam, kde půjde o centrální zásobování teplem, na které přejde celá obec. „V lesích se spalují větve na místě, proč je nevyužít pro vytápění,“ zeptal se ministr, pro něhož je zmíněná podpora změny vytápění i jednou z cest, jak naplnit cíl, aby do roku 2010 již šest procent energie pocházelo z obnovitelných zdrojů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down